Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Całość zakończyła się wspomnieniami przy kawie i wyśmienitym torcie fot. Paweł Lachowicz

Stowarzyszenie Ecce Homo w Strzelnie z prezeską Lidią Chudzińską wraz ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Sąsiedzi wokół Szlaku Piastowskiego zrealizowali projekty aktywizujące seniorów. 30 listopada w świetlicy wiejskiej w Dzierzążnie odbyło się uroczyste podsumowanie projektu Klub Seniora Dzierzążno i okolice.

Dzięki uzyskanym funduszom działało 5 grup seniorów po 12 osób każda: Klub Seniora Dzierzążno i okolice, Klub Seniora w Strzelnie oraz Klub Seniora Aktywni 60+ w Strzelnie. Projekty miały na celu podniesienie aktywności społecznej osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym poprzez realizację działań w zakresie organizowania społeczności lokalnej i animacji społecznej. Uczestnikami projektu były osoby w wieku powyżej 60 roku życia. Podczas trwających od 1 maja do 30 listopada projektów uczestnicy skorzystali ze wsparcia w ramach zajęć intelektualnych, rękodzieła, warsztatów  Nasza historia, zajęć kulinarnych. Odbyło się także spotkanie z wizażystką oraz warsztaty usprawniające, w tym hipoterapia. W ramach projektu seniorzy uczestniczyli też w wycieczkach integracyjnych do teatru. Uczestnictwo w projektach było całkowicie bezpłatne i seniorzy nie ponosili żadnych kosztów związanych z uczestnictwem w projekcie.

REKLAMA
Chemirol - oleje Fuchs

Kolejne dwa projekty, to Lider Sołectwa Stodoły oraz Lider Sołectwa Młyny/Młynice. Były to projekty, których głównym celem był wybór oraz promowanie w społeczności lidera lokalnego, który miał za zadanie rozpoznanie problemów w swoim otoczeniu, wspomaganie rozwoju środowiska, aktywizowanie, inspirowanie do pozytywnych zmian, przekształcanie zachowań i postaw ludzi zamieszkałych w tym środowisku poprzez tworzenie warunków do właściwego rozwoju lokalnej społeczności, budowanie więzi emocjonalnych, przełamywanie anonimowości i izolacji społecznej oraz podniesienie poziomu aktywności społecznej w każdym projekcie. Zajęcia skierowane do osób powyżej 60 roku życia w zakresie takich działań jak: zajęcia intelektualne, Nasza Historia, zajęcia rękodzieła, spotkania z wizażystką, wyjazdy do teatru, filharmonii i opery.

 

W podziękowaniu za realizację projektu Lidia Chudzińska otrzymała piękne kwiaty fot. Paweł Lachowicz

 

Uroczyste podsumowanie projektu Klub Seniora Dzierzążno i okolice odbyło się 30 listopada w świetlicy wiejskiej w Dzierzążnie. Spotkanie prowadziła sołtyska wsi Emilia Baczyńska. Na początku przedstawiła rys historyczny wsi, po czym prezentowała zrealizowane w ramach projektu działania.

- Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie - te słowa autorstwa Stanisława Jachowicza są doskonałym mottem naszego projektu. Nasza wieś Dzierzążno jest jedną z większych wsi gminy Mogilno. Swą nazwę wywodzi od dzierzęgi, nazwy rośliny  z rodzaju wyki - mówiła Emilia Baczyńska. Podczas realizacji projektu seniorzy poznawali najciekawsze miejsca Ziemi Mogileńskiej. Podążali Szlakiem Piastowskim, gdzie zwiedzili obiekty sakralne na Wzgórzu św. Wojciecha w Strzelnie oraz klasztor w Mogilnie. Podczas spotkania Maria Malczak i Maria Banaszak podzieliły się wspomnieniami z wycieczek zorganizowanych w ramach projektu. Uczestnicy  w formie spaceru odwiedzili też miejsca związane z historią  własnej miejscowości. Odwiedzili byłą szkołę, dwa miejsca kultu religijnego, przydrożny krzyż i kamienną grotę. W spotkaniu uczestniczyła emerytowana nauczycielka niefunkcjonującej już miejscowej szkoły podstawowej, jej kierowniczka Kazimiera Hall, która opowiedziała kilka słów z historii szkoły oraz o tym, że istniał przy szkole zespół Dzierzążnianki. Na przygotowanej wystawie można było obejrzeć fotografie wioski te historyczne i te obecne. Każdy chętny miał też możliwość obejrzeć kronikę szkoły.

Uczestniczący w spotkaniu, urodzony w Dzierzążni były dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego leśnik Józef Popiel opowiadał o walorach przyrodniczych lasów Nadleśnictwa w Miradzu. Zaprosił też do przeszłości, do lat 60.  XX wieku i wysłuchania historii człowieka, który miał wtedy około 10 lat. Pan Józef opowiadał o tym, jakie pamięta Dzierzążno z tamtych lat. Jego opowieść wzbogacona była przygotowaną prezentacją multimedialną. Seniorzy podczas realizacji projektu uczestniczyli  też w licznych wycieczkach integracyjnych, w tym do Opery Nowej w Bydgoszczy, Filharmonii Pomorskiej, kina Wawrzyn w Mogilnie, czy strzeleńskiej biblioteki. Uczestniczyli też w Koncercie na wodzie w Nieszawie. - Zapewniam, że każda uczestniczka projektu odkryła swoje mocne strony i ukryte talenty, o których nawet nie wiedziały. Poprzez odważne jazdy konne, po piękny makijaż, czy wspaniałe rękodzieło i przepyszne kulinarne walory. A nasza uczestniczka Irenka Paluch odkryła swój talent recytatorski. Po prostu poznałyśmy lepiej siebie. Swoje mocne i słabe strony - mówiła Emilia Baczyńska.

 

Spotkanie prowadziła sołtyska Dzierzążni Emilia Baczyńska fot. Paweł Lachowicz

 

Zajęcia w ramach projektu prowadzili: Małgorzata Osowicz (rękodzieło), Aldona Matuszak (zajęcia Nasza historia), Katarzyna Buszkiewicz (dietetyk), Dominika Sławinowska (wizażystka), Elżbieta Walkowska i Anna Piekarz (zajęcia kulinarne), Jarosław Gębala i Paweł Gębala (zajęcia Rusz głową), Dariusz Roszyk (hipoterapia). Całkowita wartość projektu wyniosła 50.860 zł, z czego 47.984 zł finansowane było z Funduszy Europejskich z budżetu LSR.

Podczas spotkania nie zabrakło podziękowań skierowanych do prezeski Lidii Chudzińskiej, która otrzymała piękne kwiaty oraz wszystkich prowadzących zajęcia oraz samych uczestniczek projektu, po czym wszyscy mieli możliwość obejrzeć wystawę prac rękodzielniczych wykonanych podczas warsztatów, wystawę zdjęć Nasza ścieżka historyczna i Dzierzążno w starej fotografii, zdjęć z realizacji projektu Nasze wspomnienia oraz kroniki dawnej szkoły podstawowej, czy KGW w Dzierzążni, w której można było złożyć pamiątkowy wpis.

- Bardzo się cieszę, że mogłam spotkać się z mieszkańcami. Drogie panie byłyście niesamowite, Takie grupy, ja po prostu kocham. A to, że jesteście zadowolone, to tylko moje serce się raduje - powiedziała Lidia Chudzińska. Całość zakończyła się wspomnieniami przy kawie i torcie, a w tle brzmiał utwór Seweryna Krajewskiego Niebo z moich stron.

 

 

Paweł Lachowicz, 2 XII 2022

Inne: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Inne

Więcej: Inne

loading...
Więcej: Inne

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.