O Irenie Chrośniak i Elżbiecie Kuberze po raz pierwszy zrobiło się głośno, gdy wzięły udział w konkursie kulinarnym przebiegającym pod hasłem "Nasze kulinarne dziedzictwo", który odbył się 3 października 2001 roku w Inowrocławiu. Panie otrzymały wówczas wyróżnienie za szynkę wędzoną. W swoim dorobku kulinarnym mają także m.in. zaprawy z warzyw sezonowych, a przepisy na nie publikujemy poniżej.
Prawie dwadzieścia lat temu, 4 września 2002 roku w Strzelcach Dolnych odbył się wojewódzki etap konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo", na którym także nie zabrakło Elżbiety Kubery oraz Ireny Chrośniak (zm. 6 listopada 2020 r.). Panie zajęły wówczas I miejsce za szynkę wędzoną i II miejsce za kaczkę nadziewaną. Otrzymały też nagrodę Marszałka Wojewódzkiego.
Takie konkursy mają na celu promowanie typowych potraw dla danego regionu. - "Konkurs ma na celu ocalenie od zapomnienia oraz uaktywnienie naszych polskich produktów" - powiedziała wtedy Elżbieta Kubera.
Dziś, w sezonie m.in. na cukinię, ogórki, paprykę i pomidory, przypominamy, jakimi przepisami na zaprawy Panie podzieliły się z nami w 2004 roku.
Cukinia a la ananas
2 kg cukinii lub 1,5 kg cukinii obranej
0,5 kg cukru
3 szkl. wody
1 łyżeczka kwasku cytrynowego
2 cytryny (tylko skórka z cytryny pokrojona w kosteczki)
Sposób przyrządzenia:
Wodę, cukier, kwasek cytrynowy i skórkę z cytryny gotować przez około 5 minut. Cukinię przekroić na pół. Przekrojoną cukinię wrzucamy do zalewy i gotujemy przez około 30 minut na wolnym ogniu. Następnie cukinię i gorącą zalewę wlewamy do słoika. Słoik odwracamy do góry dnem i przykrywamy kocem.
Ogórki w musztardzie
Zalewa:
7 szkl. wody
1 szkl. octu
2 szkl. cukru
8 łyżek musztardy
3 łyżki soli
to wszystko wymieszać
Sposób przyrządzenia:
Ogórki pokroić wzdłuż. Poukładać je w słoikach. Dodać ząbek czosnku, liść laurowy oraz ziele angielskie. Tak przygotowane ogórki zalać wcześniej przygotowaną zalewą i pasteryzować około 5-6 minut.
Pikle
Zalewa:
4,5 szkl. wody
1 szkl. octu
6 łyżek cukru
1 łyżka soli
to wszystko razem dokładnie wymieszać
Sposób przyrządzenia:
Pikle poukładać w słoikach. Następnie dodać 0,5 łyżeczki gorczycy, 3 ziela angielskie, marchew oraz koper. Wszystko zalać wcześniej przygotowaną zalewą i gotować przez około 2 minuty.
Papryka niepasteryzowana
Zalewa:
6 szkl. wody
1 szkl. cukru
2 łyżeczki kwasku cytrynowego
2-3 łyżki soli
1 szkl. oliwy
to wszystko wymieszać
2-3 kg papryki
1 ząbek czosnku
ziele angielskie, pieprz ziarnisty
Sposób przyrządzenia:
Paprykę pokroić w paski i wstawić do wrzącej wody na około 1-2 minuty. Następnie ją wyciągnąć i odcedzić. Gorącą paprykę układamy do słoików. Dodajemy ząbek czosnku, ziele angielskie oraz pieprz ziarnisty, a następnie zalewamy wrzącą zalewą.
Papryka pasteryzowana
Zalewa:
2 litry wody
0,5 szkl. cukru
2 czubate łyżki soli
1 szkl. octu
2 łyżki oleju
to wszystko wymieszać
2 kg papryki
Sposób przyrządzenia:
Surową paprykę poukładać w słoikach. Do słoików dodać gorczycę, ziele angielskie, liść laurowy oraz ząbek czosnku. Następnie zalewamy wcześniej przygotowaną zalewą i pasteryzujemy około 2-3 minut.
Pomidory w galarcie
2,5 kg pomidorów
11 łyżeczek żelatyny
1 litr wody
4 łyżki cukru
2 płaskie łyżeczki soli
2 łyżki octu
1 cebula, ziele angielskie, czosnek
Sposób przyrządzenia:
Pomidory zanurzyć w gotującej wodzie, a następnie obrać ze skórki. Obrane pomidory pokroić w ósemki i poukładać w słoikach. Zalać zalewą i pasteryzować do 5 minut.
Poniżej jeszcze sposób przygotowania trzech sałatek.
Sałatka warzywna
Zalewa:
3 szkl. wody
0,5 szkl. cukru
0,5 szkl. octu
gorczyca, liść laurowy, ziele angielskie
to wszystko wymieszać
3 kg ogórków
2-3 papryki czerwone
1 kg pomidorów
cebula
Sposób przyrządzenia:
Warzywa pokroić i wymieszać ze sobą. Następnie włożyć do słoików, zalać wcześniej przygotowaną zalewą i gotować około 2 minut.
Sałatka warzywna
Zalewa:
1 litr wody
15 dag cukru
2 łyżeczki kwasku cytrynowego
to wszystko wymieszać
2 kg zielonych pomidorów
20 dag cebuli
2 strąki czerwonej papryki
4 dag soli
Sposób przyrządzenia:
Warzywa pokroić i wymieszać ze sobą. Następnie włożyć do słoików, zalać wcześniej przygotowaną zalewą i bardzo krótko pasteryzować.
Sałatka z ananasa
Składniki na 4 porcje:
1 puszka kukurydzy
2 puszki ananasa
odsączyć, a ananas pokroić w kostkę
majonez, ser żółty
3 jabłka
1 słoik selera konserwowego
Sposób przyrządzenia:
Jabłka i ser żółty zetrzeć na tarce. Składniki przekładać majonezem w szklanym naczyniu. Wierzch posypać serem i udekorować. Można dodać soli i pieprzu do smaku.
Smacznego!
Daria Pawlak
Pałuki nr 654 (35/2004)