Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Górna część wieży ciśnień zostanie rozebrana, metalowy zbiornik na wodę usunięty, a wieża wiernie odbudowana w obecnym kształcie   fot. Marek Holak

Częściowa rozbiórka wieży ciśnień (górnej części) i odbudowa zostanie przeprowadzona zgodnie ze wskazówkami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Gmina Mogilno złożyła wniosek do LGD o dofinansowanie prac ze środków unijnych.

20 radnych ze Wspólnoty, PSL-u i Prawicy Ziemi Mogileńskiej wyraziło zgodę na majowej sesji Rady Miejskiej, by burmistrz Leszek Duszyński wprowadził do budżetu gminy nowe zadanie inwestycyjne - Rozbiórka i odbudowa wieży ciśnień. Jako, że ratusz stara się poprzez Lokalną Grupę Działania "Sąsiedzi na Szlaku Piastowskim" o unijne dofinansowanie prac przy wieży, konieczne było połączenie z wieżą jeszcze jednego zadania. Wybór padł na renowację przydrożnej figury Matki Boskiej w Targownicy.

Połączone zadania kosztować będą 383.000 zł, w tym gmina ubiega się o dofnansowanie unijne w kwocie 198.962 zł.

Do tej pory prace remontowe systemem gospodarczym przy wieży od stycznia 2018 r. na podstawie projektu wykonywał zakład budżetowy Mogileńskie Domy. Prace zatrzymały się, gdy zaczęto odsłaniać i demontować części żelbetowe elementów tamburu (obudowa metalowego zbiornika znajdującego się w górnej części wieży powyżej murowanego trzonu). Były skorodowane i zniszczone.

20 września 2018 roku autorzy projektu Bogdan Ściński i Stefan Heise dokonali oceny stanu technicznego tamburu i obudowy betonowej. Okazało się, że elementy stalowe i żelbetowe są tak zniszczone, iż remont nic nie da. Wręcz odwrotnie, dalsze prace przy górnej części wieży mogły doprowadzić do katastrofy budowlanej i jej zawalenia. Według projektantów, górna część wieży powyżej trzonu powinna zostać rozebrana razem z metalowym zbiornikiem na wodę. Autorzy projektu proponowali odbudowę wieży już bez metalowego zbiornika, ale z zachowaniem obecnego kształtu wieży.

Dyrektor Mogileńskich Domów Jerzy Padoł zwrócił się do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ten wyraził zgodę na wykonanie nowej konstrukcji odtworzeniowej górnej części wieży już bez zbiornika metalowego, jednak z zachowaniem wiernej zewnętrznej formy obecnej wieży. Wcześniejsze plany remontowe zostały przeprojektowane.

Obecne prace miałyby obejmować: rozbiórkę i odbudowę tamburu wieży, wymianę i uzupełnienie uszkodzonych elementów ceglanych, montaż nowej stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę instalacji elektrycznej i sanitarnej, remont wnętrza wieży oraz zagospodarowanie terenu wokół poprzez jego utwardzenie i montaż elementów małej architektury. Renowacja figury przydrożnej Matki Boskiej w Targownicy obejmowałaby: odnowienie figury i cokołu, remont ogrodzenia, wymianę płyt chodnikowych i nowe nasadzenia.

Na prace przy wieży zostanie ogłoszony przez gminę przetarg.

Podczas majowych komisji Rady Miejskiej, radny Karol Nawrot pytał, co po modernizacji zostanie ulokowane w wieży ciśnień? Czy będzie tam na przykład punkt widokowy? Burmistrz Duszyński powiedział, że na razie punktu widokowego nie będzie, może kiedyś w przyszłości.

Marek Holak, 31 V 2021

Inwestycje: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Inwestycje

Więcej: Inwestycje

loading...
Więcej: Inwestycje

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.