Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Burmistrz Strzelna Dariusz Chudziński w obecności inspektora do spraw gospodarki przestrzennej UM w Strzelnie Macieja Pastwy podpisał umowę na rewitalizację terenu przyległego do Szkoły Podstawowej w Markowicach z Piotrem Żbikowskim z poznańskiej firmy "Matejko" fot. Piotr Lessnau

16 listopada burmistrz Strzelna Dariusz Chudziński podpisał umowę na rewitalizację terenu przyległego do Szkoły Podstawowej w Markowicach. Za kwotę 1.700.000 zł zostaną wybudowane dwa boiska o nawierzchni tartanowej, bieżnia z wyskokiem do skoku w dal oraz plac zabaw wraz z uporządkowaniem terenu. Prace rewitalizacyjne rozpoczną się 5 grudnia.

W KOŃCU JEST UMOWA

16 listopada w Urzędzie Miejskim w Strzelnie burmistrz Strzelna Dariusz Chudziński podpisał umowę z Piotrem Żbikowskim z poznańskiej firmy Matejko na rewitalizację terenu przyległego do Szkoły Podstawowej w Markowicach (gm. Strzelno). Jest to długo wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja. Do tej pory dzieci uczące się w markowickiej podstawówce, jedynej placówce wiejskiej na terenie gminy nie miały boiska z prawdziwego zdarzenia. Lekcje wychowania fizycznego odbywały się na trawie przed budynkiem szkoły, a po deszczach na wybetonowanej części terenu przed szkołą.

UNIEWAŻNIANE PRZETARGI

Przypomnijmy, że z rozpoczęciem inwestycji gmina miała wiele problemów. Kilkakrotnie ogłaszała przetargi na rewitalizację Markowic. Wszystkie dotychczasowe przetargi były unieważniane ze względu na fakt, że koszty zrealizowania inwestycji proponowane przez firmy biorące udział w przetargach przewyższały kwotę, jaką gmina zamierzała przeznaczyć na wykonanie zadania. Na początku roku firma, która zaoferowała najniższą cenę sama wycofała się z przetargu, pomimo, że gmina zrezygnowała z części zadania znajdującego się w projekcie, czyli zadaszenia boiska sportowego.

REKLAMA
Chemirol - oleje Fuchs

OGRANICZENIE PROJEKTU

Po kolejnych unieważnianych przetargach mieszkańcy Markowic byli zrezygnowani i delikatnie mówiąc zawiedzeni. Wielokrotnie wypominali burmistrzowi, że wszystko co dobre robi tylko w Strzelnie, że miasto pięknieje, a wioski są przez niego zapomniane i pomijane. Burmistrz cały czas zapewniał mieszkańców Markowic, że gmina będzie ogłaszała kolejne przetargi pomniejszone o wcześniejszy zakres prac. Jednak zgodę na takie zmniejszenie musiał wydać marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, gdyż to sejmik województwa w pierwotnej wersji dofinansowywał inwestycję. Taką zgodę, jak powiedział nam burmistrz, dzięki wstawiennictwu przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej samorząd gminy Strzelno otrzymał.

W projekcie rewitalizacyjnym po zmianach pozostały: dwa boiska na tartanowej nawierzchni, bieżnia z miejscem do skoków w dal i duży profesjonalny plac zabaw wraz ze ścieżką edukacyjną i uporządkowaniem terenu. Pomimo zmniejszenia zakresu inwestycyjnego najtańsza oferta była i tak ponad pół miliona wyższa niż kwota, jaką samorząd miał zabezpieczone w budżecie na wykonanie zadania. Burmistrz cały czas szukał rozwiązania problemu, gdyż warunkiem, jaki postawił marszałek było rozpoczęcie inwestycji jeszcze w tym roku. Gdyby gmina tego nie zrobiła, to pieniądze by po prostu przepadły.

SZUKANIE PIENIĘDZY

Tymczasem rozmowy burmistrza z radnymi i skarbnikiem gminy Mariuszem Balcerzakiem przyniosły oczekiwane rezultaty. Radni podejmując stosowną uchwałę zabezpieczyli środki na rewitalizację w Markowicach. Jedyny oferent przetargu zgodził się na zmniejszenie kosztów inwestycji o blisko 200. 000 zł.

- Rewitalizacja została zmodyfikowana ze względu na olbrzymie koszty. Nie byliśmy w stanie dołożyć do inwestycji prawie 2 milionów złotych. Za to jesteśmy w stanie dołożyć 560 tysięcy z złotych i wykonać to zadanie za 1.700.000zł. Dziękuję radnym, kończymy wielomiesięczny trud. Bardzo mi zależało na tym, żeby dzieci ze Szkoły Podstawowej w Markowicach mogły się bawić tak, jak dzieci w Strzelnie na nowoczesnych placach zabaw i uprawiać sport w godziwych warunkach - powiedział burmistrz Dariusz Chudziński.

W MAJU 2023 ROKU INWESTYCJA MA BYĆ GOTOWA

5 grudnia zostanie wkopany pierwszy szpadel pod budowę. Zadanie wykona poznańska firma Matejko.

Koszt inwestycji to 1.700.000 zł. Zadanie dofinansowane jest ze środków UE pozyskanych przez LGD w Mogilnie z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu w kwocie 1.140.000 zł. Pozostałe 560.000 zł zostanie pokryte z budżetu gminy. Projekt wpisuje się w opracowany program rewitalizacji gminy. Prace mają zakończyć się do maja 2023 roku.

Magdalena Lachowicz, 17 XI 2022

Inwestycje: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Inwestycje

Więcej: Inwestycje

loading...
Więcej: Inwestycje

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.