Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Sprawa przesunięcia płotu dotyczyła także bloku Wspólnoty Mieszkaniowej, która już to uczyniła. Dalej widzimy ogrodzenie ZS, które musi zostać przesunięte do tej samej granicy, gdyż obecnie znajduje się na terenie należącym do gminy Mogilno fot. Inez Padowska

Po tym jak w 2021 roku przy ul. Dworcowej powstała ścieżka rowerowa, chodnika dla przechodniów stał się z dnia na dzień bardzo wąski. Okazało się jednak, że ogrodzenie Zespołu Szkół znajduje się na terenie należącym do gminy Mogilno i musi zostać przesunięty bliżej w kierunku szkoły. Nie wiadomo, kto jednak podejmie się przesunięcia i zapłaci za wykonanie prac? W sprawie trwają rozmowy starosty Krzesińskiego z burmistrzem Duszyńskim. Starosta szacuje, że koszt przesunięcia płotu, którego postawienie 11 lat temu zostało sfinansowane z pieniędzy Rady Rodziców ZS może wynieść nawet ponad 200.000 zł.

Powstanie ścieżki rowerowej w 2021 roku przy ul. Dworcowej w Mogilnie, spowodowało utrudnienia dla pieszych. Wcześniej w tym miejscu znajdował się szeroki chodnik. Dziś przed siedzibą Zespołu Szkół w Mogilnie przechodnie z trudem się wymijają. Sytuacja robi się jeszcze gorsza, gdy na trasie pojawią się spacerowicze z psami, a dodatkowo przed szkołą poruszają się uczniowie. Wiele osób zaczyna poruszać się również ścieżką rowerową, nie zważając na to, że jest to trasa wyznaczona tylko dla rowerów.

- PRZESUNIĘCIE PŁOTU JEST DLA NAS SZANSĄ

Dyrektor Zespołu Szkół w Mogilnie Zbigniew Grzechowski poinformował nas, że wie o trwających rozmowach między gminą Mogilno a Starostwem Powiatowy w sprawie przesunięcia płotu. Dyrektor podkreślił, że płot zostanie przesunięty do miejsca, w którym rzeczywiście powinien stać i świadczą o tym granice działki. Ponadto wraz z przesunięciem płotu pojawia się szansa dla szkoły na modernizację infrastruktury przed budynkiem. - Plac znajdujący się przed szkołą wymaga modernizacji. Niewykluczone, że jeśli pozwolą na to środki finansowe, to planujemy także przebudowę miejsc postojowych przy szkole, co też przyczyni się do usprawnienia komunikacji wzdłuż budynku przy ul. Dworcowej. Jeśli płot znajdzie się w tych granicach, w których być powinien, możliwe, że ułatwi nam to wykonanie szeregu prac, które mamy zaplanowane. Chcielibyśmy, żeby to zostało kompleksowo wykonane z konkretną wizją tego, co przy szkole jest - mówi reporterowi dyrektor ZS w Mogilnie.

 

REKLAMA
Chemirol - oleje Fuchs

Budowa metalowego ogrodzenia została sfinansowana z funduszu Rady Rodziców ZS w 2010 roku, a jego budowa została ukończona w 2011 roku. Jest to płot kuty, który był darem od rodziców dla szkoły. Dyrektor podkreśla, że z tego względu nikt nie chce płotu w jakikolwiek sposób złomować, tylko odzyskać i przesunąć. 

Zbigniew Grzechowski zapewnia, że możliwych wejść na teren szkoły jest sporo, więc remonty nie powinny znacząco zakłócić komunikacji przy szkole. - Z drugiej strony od strony szpitala mamy zarówno wjazd jak i wejście. Nie powinno być tutaj aż takiego problemu komunikacyjnego, jeśli chodzi o remonty - mówił dyrektor. Sprawą kluczową jest jednak pozyskanie funduszy, aby prace mogły się rozpocząć.

STAROSTA ZAPEWNIA O WSPÓŁPRACY

W sprawie skontaktowaliśmy się ze starostą mogileńskim Tomaszem Krzesińskim, który przekazał, że powiatu nie stać na zrealizowanie takiej inwestycji w przyszłym roku. - W tej chwili mamy podpisane umowy na bardzo duże inwestycje. Planujemy też wywozić odpady z Wszednia. Na to w tej chwili nie znajdziemy pieniędzy. Jeśli pan burmistrz w swoim budżecie znajdzie pieniądze - jak najbardziej zezwolimy na wykonanie prac. To nie będzie mała inwestycja - to będzie kwota w okolicy 200 tys. na pewno. Ale oczywiście jesteśmy otwarci na rozmowy i ustalenie, kto to ma zrobić. Zapewniam, że sprawa zostanie rozwiązana wspólnie z burmistrzem. 

Jak poinformował nas starosta, początkowo w planach było zbudowanie płotu z paneli tak, jak jest to wykonane przy budynkach nieopodal ZS, przy spółdzielni. Ten pomysł został jednak szybko spacyfikowany z uwagi na to, że płot był darem od Rady Rodziców. - Byłoby to po prostu niezręczne - mówił Tomasz Krzesiński. 

Ponadto starosta zaznaczył, że z pewnością nie obejdzie się bez ingerencji w tereny zielone znajdujące się przy szkole. Po modernizacji ma powstać osobny wjazd i wyjazd. Wjazd na teren szkoły będzie znajdował się w starej lokalizacji, a wyjazd ma powstać od strony sklepu Tęcza. Wystarczy przed sklepem Tęcza zobaczyć, że budujący ścieżkę rowerową wycięli tam drzewa i przygotowali teren pod budowę wyjazdu z terenu szkoły.

 

Ogrodzenie ZS Mogilno musi być cofnięte do tyłu, bo znajduje się na gminnym terenie fot. Inez Padowska

 

- W TYCH CZASACH NIC NIE JEST WIADOME

Podczas naszej pierwszej rozmowy ze starostą otrzymaliśmy informację, że sprawę ma przejąć gmina Mogilno. - Tu burmistrz się zobowiązał, że bierze to na siebie. Przesunięcie takiego ogrodzenia to dość duże pieniądze - mówił wówczas Tomasz Krzesiński. 

Podczas rozmowy z burmistrzem okazało się jednak, że sprawa nie jest tak jasna, jak mogłoby się wydawać. Burmistrz Leszek Duszyński poinformował nas, że gmina ma jedynie znaleźć odpowiedniego wykonawcę, który przesunie płot w możliwie jak najniższej kwocie, jednak kwestia kto za to zapłaci, nie została ustalona. Zapytaliśmy również o możliwy termin podjęcia prac, po ustaleniu zleceniodawcy zadania.

- W tych czasach nic nie jest wiadome. Prace nie zostaną rozpoczęte wcześniej niż na wiosnę. Na razie to jest temat zawieszony i nie będziemy tego robić - oznajmił burmistrz Duszyński. 

Inez Padowska, 26 XI 2022

Inwestycje: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Inwestycje

Więcej: Inwestycje

loading...
Więcej: Inwestycje

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.