Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Akcja świątecznego przedstawienia "One of us" (Jeden z nas) odbywała się w wirtualnym autobusie fot. Magdalena Lachowicz

Szkoła Podstawowa im Alberta Abrahama Michelsona przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 1 w Strzelnie uroczyście obchodzi przypadająca w tym roku 170. rocznicę urodzin patrona. Pomysłodawczynią konkursu była dyrektorka ZSP 1 Edyta Modrzejewska, a zorganizowali go Krzysztof Ciałkowski, Elżbieta Prużyńska i Lena Drogowska. Przedstawienie świąteczne w języku angielskim, taniec cieni oraz wspólne kolędowanie sprawiły, że tegoroczny Dzień Patrona jego uczestnicy będą pamiętać długo.

REKLAMA
Chemirol - oleje Fuchs

Wśród licznych przedsięwzięć zorganizowanych w szkole znalazły się liczne konkursy. Szkoła uczestniczyła w ogólnopolskim konkursie Geniallne miejsc, w którym za  stworzenie wirtualnego escape room-u o patronie Władca światła z kujawskim rodowodem zajęła 1. miejsce w województwie. Zorganizowany został też tematyczny Powiatowy Konkurs Plastyczny Barwy światłem malowane. Szkoła wysłała także kolejny wirtualny escape room o Michelsonie na wojewódzki konkurs Giganci Kujaw i Pomorza organizowany pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, którego rozstrzygnięcie nastąpi w lutym. Placówka zorganizowała też Gminny Konkurs o Michelsonie polegający na rozwiązaniu wirtualnego escape room-u. Punktem kulminacyjnym obchodów było odsłonięcie ścianki poświęconej Michelsonowi, które odbyło się 16 grudnia (piszemy o tym wydarzeniu w artykule Komiks i ściana pamięci o Albercie Abrahamie Michelsonie). 

 

Wraz ze szkolnym chórem uczestnicy spotkania śpiewali kolędy fot. Magdalena Lachowicz

 

Społeczność szkolna świętowanie związane z patronem placówki kontynuowała w poniedziałek, 19 grudnia. Był to uroczysty Dzień Patrona. Do południa odbył się apel z podsumowaniem konkursów  o Michelsonie oraz odbyły się klasowe wigilie. W gminnym konkursie  Escape room z patronem w tle wzięli udział uczniowie z SP im. A.A. Michelsona oraz z SP im. J. Dałkowskiego w Strzelnie. Konkurs polegał na rozwiązaniu wirtualnego escape roomu o Michelsonie przygotowanego przez zespół uczniowski pod kierunkiem Hanny  Wojtylak – Bąk.  1.miejsce zdobył Filip Lipieński (SP Michelson), 2. Jakub Rychlewski (SP Dałkowski), 3.  Wojciech Jankowski (SP Michelson). Organizatorką konkursu była wicedyrektorka szkoły  Hanna Wojtylak – Bąk. Inspiracją do tematu Powiatowego Konkursu Plastycznego Barwy światłem malowane była postać urodzonego w Strzelnie laureata Nagrody Nobla. Michelson był konstruktorem interferometru, który umożliwił mu przeprowadzenie bardzo dokładnych pomiarów prędkości światła, a także innych pomiarów z zakresu metrologii. O rozległości jego zainteresowań świadczy fakt, że był on nie tylko wybitnym fizykiem, ale również autorem pracy naukowej O metalicznym zabarwieniu ptaków i owadów, którą zilustrował własnoręcznie wykonanymi rysunkami.

Pomysłodawczynią konkursu była dyrektorka ZSP 1 Edyta Modrzejewska, a zorganizowali go Krzysztof Ciałkowski, Elżbieta Prużyńska i Lena Drogowska. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych: uczniów klas I – III oraz IV – VIII. Laureatami w pierwszej kategorii zostali: Maciej Prużyński (ZSP 1 w Strzelnie),  2.  Lena Kujawa ( ZSP 1),  3. Zofia Sidorowicz ( ZSP 1). Wyróżnienia otrzymali:  Kajetan Kapłoniak ( ZSP 1),  Aleksandra Wyroślak ( ZSP 1), Eryk Sąpolski (ZSP 1), Lena Zielińska (ZSP 2 w Strzelnie). W drugiej kategorii laureatami zostali: 1. miejsce Ignacy Sidorowicz ( ZSP 1), 2. Zofia Urban (ZSP 2 w Strzelnie), 3.  Karol Domański (SP Markowice). Wyróznżnienia otrzymali:  Marta Stube, (ZSP 1),  Oliwia Wachowska (ZSP 1), Stanisław Wyroślak (ZSP 1), Julia Torfińska (ZSP 1).  

 

Taniec cieni w wykonaniu uczennic klasy VIII fot. Magdalena Lachowicz

 

Po południu odbył się Świąteczny wieczór z patronem w tle. Do szkoły zaproszeni zostali rodzice uczniów. Odbyło się przedstawienie świąteczne w języku angielskim, taniec cieni oraz wspólne kolędowanie. Spotkanie rozpoczęło się od odśpiewania przez szkolny chór w składzie: Zuzanna Bicka-Marczak, Antonina Ciesielska, Hanna Haddadi, Lena Domżalska, Marta Stube, Antonina Iwińska, Maja Skonieczna, Julia Radszajd, Olga Nowak, Adrianna Pilichowska, Monika Roszak, Weronika Deresiewicz, Małgorzata Pieróg, Weronika Żyłkowska, Nikola Górniak, piosenki One of us (Jeden z nas) oraz występu uczniów w przedstawieniu świątecznym o tym samym tytule.

 

fot. Magdalena Lachowicz

 

W przedstawieniu wystąpili: Olga Nowak, Nikola Bielecka, Wiktor Worek, Dawid Szadkowski, Julia Radszajd (kl. VIa), Monika Roszak (kl. VIIa), Antonina Ciesielska, Maja Grzelak, Marta Konieczka, Zuzanna Gręzicka, Nadia Kaźmierczak, Nastazja Piasecka (kl. VIIIb), Joanna Pest,  Jakub Zawiasiński (kl. VIIIa). Następnie wszyscy zaproszeni zostali do wspólnego kolędowania – Kolęda jest pieśnią, która od razu przywołuje na myśl piękny, grudniowy okres poprzedzający Święta Bożego Narodzenia i same święta. Tworzy niesamowity, magiczny, ciepły klimat, choć na zewnątrz najczęściej jest mróz – mówili prowadzący spotkanie. Po kolędach roztańczone uczennice klasy VIII b Marta Konieczka, Maja Grzelak i Zuzanna Gręzicka pod kierunkiem Elżbiety Prużyńskiej zaprezentowały taniec cieni.

 

 

 

Magdalena Lachowicz, 20 XII 2022

Kultura: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Kultura

Więcej: Kultura

loading...
Więcej: Kultura

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.