Ostrzegają przed nimi mogileńscy policjanci, ponieważ statystyki są bardzo niepokojące. Tylko od czerwca w powiecie odnotowano 5 zgłoszeń dotyczących oszustwa przy pomocy portalu OLX oraz aplikacji WhatsAPP.

Pokrzywdzeni mieszkańcy stracili w ten sposób ponad 7.000 zł. - Oszustwo zaczyna się od kontaktu rzekomego „kupca" z pokrzywdzonym, najczęściej za pośrednictwem aplikacji WhatsApp. Po krótkiej grzecznościowej wymianie kilku zdań oszuści informują, że zdecydowali się na zakup. Następnie sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX pozwalającą na finalizację transakcji. Przestępcy zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu OLX m.in. dane karty rzekomo po to, aby wystawiający przedmiot na sprzedaż mógł za swój towar szybko otrzymać pieniądze. Pamiętaj, że dane karty podaje się przy zakupach. Jeśli ktoś poda numer swojej karty w tego typu witrynie, to cyberprzestępca będzie mógł go użyć, by zrobić zakupy w naszym imieniu. Istnieje ryzyko, że albo opróżni nasze konto, albo wyczerpie cały limit kredytowy.

REKLAMA
Zatrudnimy montera

Na oficjalnym blogu portalu OLX znaleźć można więcej informacji na temat metod działania oszustów. Są tam również przykłady wiadomości oraz fałszywych stron, za pomocą których oszuści starają się zdobyć nasze oszczędności https://blog.olx.pl/2020/06/18/uwaga-na-phishing/.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie korzystajcie nigdy z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Sprawdzajmy zawsze, czy witryna jest bezpieczna. Jeśli korzystamy z kodów autoryzacyjnych przesłanych SMS-em przez bank lub inne instytucje sprawdzajmy zawsze, czy zawiera polskie znaki - apelował st. asp. Tomasz Bartecki, oficer prasowy KPP w Moginie.

Justyna Kulpińska, 27 VIII 2021

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.