Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Delegacje rolników przekazały wieńce i korony dożynkowe na ręce proboszcza strzeleńskiej parafii ks. Krzysztofa Tarbickiego fot. Magdalena Lachowicz

Już od rana w niedzielę 29 sierpnia na płycie rynku zbierały się delegacje z wieńcami, koronami i koszami pełnymi płodów rolnych oraz mieszkańcy i władze gminy. Znalazły się wśród sołectwa, Nadleśnictwo w Miradzu oraz delegacja Gminnej Rady Kół  Gospodyń Wiejskich. Nie wszystkie sołectwa brały udział w dożynkach. Spowodowane było to zbiegiem imprez dożynkowych na terenie innych parafii z terenu gminy.

REKLAMA
Chemirol - oleje Fuchs

DELEGACJE Z WIEŃCAMI I KORONAMI

Wśród delegacji z wieńcami, koronami i koszami pełnymi płodów rolnych znaleźli się:

* Strzelno Klasztorne reprezentowali: Piotr Rychlewski, Elżbieta Rychlewska, Elżbieta Więzowska, Tomasz Więzowski, Ewa Romblewska, Sławomir Romblewski;

* Mirosławice: Teresa Rogozińska, Grzegorz Rogoziński, Karolina Grodziska;

* Sławsko Dolne: Barbara Śmigiel, Monika Stanek, Monika Szparagowska, Emilia Mąka;

* Bławaty: Mariusz Szychowski, Tomasz Kociołł, Marzena Dzikowska, Krzysztof Dzikowski;

* Młyny: Maria Grodzka, Michał Grodzki, Justyna Zabłocka, Alan Franczak;

* Bożejewice: Krzysztof Jankowski, Stanisława Jankowska, Radomir Zdziarski;

* Łąkie: Dariusz Brzuszczak, Grzegorz Ziętara, Emilia Brzuszczak;

* Wronowy: Michał Modrzejewski, Henryka Szałkowska, Bogumiła Lepszy;

* Ostrowo: Grzegorz Nadolny, Barbara Błochowiak, Barbara Kozłowska;

* Młynice: Edyta Kutnik, Anna Banasik, Marceli Kutnik, Piotr Sienkiewicz;

* Ciencisko: Karolina Szubińska, Mariusz Piotrowski, Marcin Gnidziński, Jadwiga Pankowska;

* GRK: Emilia Walkowiak, Irena Sitko, Ewa Siudzińska;

* Nadleśnictwo Miradz: Ewaryst Drzazgowski, Edward Olejnik, Radosław Roszak.

 

Barwny korowód dożynkowy podąża z rynku do strzeleńskiej bazyliki fot. Magdalena Lachowicz

 

STAROSTOWIE DOŻYNEK

Świętowanie rozpoczęło się uroczystym korowodem z rynku do bazyliki, prowadzonym przez Strzeleńską Orkiestrę Dętą pod batutą Piotra Barczaka. Pierwsi w korowodzie podążali starostowie dożynek Teresa Jarecka-Stanek z Młynic i Robert Pacia z Jeziorek, którzy nieśli bochen chleba wypieczony z tegorocznych ziaren zbóż.

* Teresa Jarecka-Stanek wspólnie z mężem Tomaszem prowadzą wielopokoleniowe gospodarstwo rolne o powierzchni 100 ha. w Młynicach. W strukturze zasiewów dominuje uprawa cebuli, kukurydzy, pszenicy oraz żyta. Są rodzicami trójki dzieci Weroniki (15 lat), Sebastiana (12) i Aleksandry (10).

* Robert Pacia wraz z żoną  Anetą prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni  45 ha, na których uprawiane są pszenica ozima, buraki cukrowe, kukurydza i cebula. Małżeństwo wychowuje trójkę dzieci:  Piotra (15 lat), Kamila (12) i Hannę (11).

Spytaliśmy starostów dożynek, jak oceniają tegoroczne zbiory. - Jesteśmy zadowoleni. Tegoroczne dożynki możemy zaliczyć do udanych. Udało się wszystko, czyli cebulę, buraki, pszenicę, jęczmień na czas zebrać. Pogoda w miarę dopisała, fakt, że opadów było o wiele mniej niż w zeszłym roku i na warzywa trzeba było deszczownice używać, ale ogólnie rośliny sobie poradziły, więc dzisiaj możemy świętować - usłyszeliśmy.

 

Tegorocznymi starostami dożynek byli Teresa Jarecka – Stanek z Młynic i Robert Pacia z Jeziorek fot. Magdalena Lachowicz

 

Po dotarciu do bazyliki wszystkie delegacje złożyły wieńce przy ołtarzu głównym, a starostowie przekazali chleb na ręce ks. proboszcza Krzysztofa Tarbickiego, poczym rozpoczęła się uroczysta koncelebrowana przez ks. proboszcza i wikariusza ks. Daniela Leszczyńskiego eucharystia w intencji rolników i ojczyzny połączona z poświęceniem koron żniwnych. Podczas homilii ks. proboszcz zaznaczył jak ważna jest praca rolnika.

- Czas dożynek, to czas radości i podziękowań Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. Prosimy dzisiaj Pana Boga, by nie zabrakło chleba powszedniego na polskim stole. Gdyby nie rolnicy nie byłoby dzisiaj chleba i nie byłoby dzisiejszego dziękczynienia Panu Bogu i ludziom – mówił ks. proboszcz. Liturgię uświetniła swoją grą strzeleńska Orkiestra Dęta.

 

fot. Magdalena Lachowicz

 

Po mszy św. na rynku  rozpoczęła się część artystyczna. Przed uczestnikami zaprezentowały się lokalne zespoły działające przy Domu Kultury: Poturba w składzie: Piotr Barczak (trąbka), Andrzej Kortas (akordeon), Mirosław Marczyński (kontrabas), Krzysztof Buzow (klarnet, bęben), Kujawianki pod kierunkiem Waldemara Krystkowiaka oraz strzeleńska Orkiestra Dęta pod batutą Piotra Barczaka. Po występach wszyscy zaproszeni zostali na wspólną dożynkową zabawę z zespołem Dinozaury  z Wymysłowic.

Organizatorami wydarzenia byli Urząd Miejski, Dom Kultury oraz parafia pw. Świętej Trójcy.

 

 

 

Magdalena Lachowicz, 29 VIII 2022

Rolnictwo: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Rolnictwo

Więcej: Rolnictwo

loading...
Więcej: Rolnictwo

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.