Koło Szarak otrzymuje na jubileusz statuetkę Złotego Szaraka   fot. Inez Padowska

Członkowie koła Łowieckiego Nr 60 "Szarak” wraz z zaproszonymi gośmi (razem 105 osób) świętowali w sobotę 4 czerwca jubileusz 70-lecia koła w restauracji "Heaven" w Chabsku. Uroczystość prowadził prezes koła Krzysztof Błachowiak.

REKLAMA

Historia i lokalizacja koła
Koło powstało w 1952 roku, a jego założycielami byli Stefan Brodowicz, Błażej Kubicki, Franciszek Kubiak i Teodor Manuszewski, który był jego pierwszym prezesem. Koło w ciągu 70 lat miało 8 prezesów. Obecnie do koła przynależy 24 myśliwych.
Od 1952 roku koło było zrzeszone w Powiatowej Radzie Łowieckiej w Mogilnie, która została zlikwidowana w 1953 roku. Od początku istnienia dzierżawi jeden obwód łowiecki nr 224, który ma powierzchnię 8.045 ha. To obwód typowo polny, gdzie lasy stanowią około 3% powierzchni łowiska - 364 ha. Tereny, na których położonej jest koło zlokalizowane są na terenie Powiatu Mogileńskiego - 3.935 ha i Powiatu Inowrocławskiego - 3.846 ha. Dodatkowo od 2007 roku koło dzierżawi działkę w Sosnówcu, gdzie w 2016 powstał domek myśliwski zbudowany z własnych środków. W łowisku pozyskuje się jelenie, sarny, dziki, kaczki, gęsi, bażanty oraz drapieżniki.

 

fot. Inez Padowska

 

Trudności towarzyszące przez ostatnie 5 lat
Podczas przemówienia, prezes podkreślił, że ostatnie lata były dla koła bardzo trudne. Do tego przyczyniły się zmiany w ustawie Prawa Łowieckiego, uchwalenie nowego statutu Polskiego Związku Łowieckiego, dwukrotna nowelizacja zapisów o sposobie szacowanie szkód łowieckich, zmiana granic obwodów łowieckich, odstrzał sanitarny dzików oraz pandemia Covid-19.
Dodatkowo dużym problemem jest ASF. W związku z chorobą, na myśliwych i służby weterynaryjne został nałożony obowiązek wypatrywania głównego zagrożenia w dzikach i myśliwych.

 

Koło Nr 60 Szarak otrzymało Złoty Medal Zasługi Łowieckiej fot. Inez Padowska

 

Koło stawia na edukację
Koło stara się popularyzować łowiectwo. Duży nacisk kładzie na edukację dzieci i młodzieży. O tym fakcie świadczy uczestnictwo w programie przyrodniczo-ekologiczno-łowieckim "Myśliwi- Dzieciom, Dzieci- Zwierzętom”. Działania odbywają się przy współpracy z szkołami podstawowymi w Broniewicach, Kołodziejewie i Strzelcach.
Ponadto koło bierze udział w akcji "Świąteczna Paczka”. Na jego terenie przy współpracy z sołectwami Dębina, Dębowo i Sosnówiec, organizowany jest Dzień Dziecka, powiązany z powitaniem lata. Członkowie nie zapominają o dbaniu o naturę i każdego roku w październiku, organizują akcję sprzątania świata. Do inicjatywy chętnie dołączyła młodzież, a akcja na stałe została określona jako "Polowanie na śmieci”.
Łowczy posiadają dwie remizy śródpolne, które corocznie pielęgnują. Składają się one z 15 podsypów dla bażantów i kuropatw, budki lęgowe dla kaczek oraz 25 lizawek solnych. Nadrzędnym celem Zarządu i Koła jest szczególna dbałość o zwierzynę drobną, którą dokarmiają w okresie jesienno- zimowym. Od 1988 roku, członkowie koła nie polują na kuropatwy, a od 1997 na zające.
Wszystkie akcje z działalności są zamieszczone również na stronie internetowej Koła "Szarak 60", jak i na stronie Zarządu Okręgowego w Bydgoszczy i Nemroda.
Główne zadania jakie koło chce zrealizować jest ochrona naturalnego środowiska człowieka, odbudowa znikającej z łowiska zwierzyny drobnej, promowanie polskiego łowiectwa i przedstawianie myśliwego jako pozytywny wizerunek i nieodzowną część społeczeństwa. Na koniec prezes koła Krzysztof Błachowiak podziękował kolegom z zarządu, którzy wspierają propagowanie polskiego łowiectwa: „Dla mnie łowiectwo to wieki tradycji i kultury myśliwskiej, poszanowanie dla myśliwych, a na końcu dopiero polowanie”.

 

fot. Inez Padowska

 

Odznaczenia
Podczas uroczystości koło zostało odznaczone Złotym Medalem Zasług Łowieckiej, za pracę i wkład na rzecz Polskiego Łowiectwa.  Nadania odznaczenia dokonał przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Bydgoszczy Łukasza Kowala.

 

Andrzej Kaczmarek odznaczony został Srebrnym Medalem Zasług Łowieckich, a Jarosław Chomik Brązowym Medalem Zasług Łowieckich fot. Inez Padowska

 

Dwóch członków koła zostało uhonorowanych Medalami Zasługi Łowieckiej przez Kapitułę Odznaczeń Łowieckich. Wśród odznaczonych znalazł się Andrzej Kaczmarek - odznaczony Srebrnym Medalem Zasług Łowieckich oraz Jarosław Chomik - odznaczony Brązowym Medalem Zasług Łowieckich. Odznaczenia wręczał Łukasz Kowala.

 

 

 

Do złożenia gratulacji przedstawicielom koła i wręczenia upominków ustawiła się długa kolejka. Na koniec uroczystości wykonano wspólne zdjęcie pamiątkowe i po sygnale "posiłek” rozpoczęto biesiadę.

Inez Padowska, 7 VI 2022

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.