Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Jubilatka Genowefa Janiak z rodziną i gośćmi   fot. Inez Padowska

Przedstawiciele samorządu gminy Dąbrowa wybrali się w środę 25 stycznia do Torunia, aby złożyć życzenia pierwszej 100-latce w 50-letniej historii gminy. - Pojechalibyśmy na koniec świata do takiej osoby jak Pani - mówił wójt Marcin Barczykowski. Marszałek Piotr Całbecki wręczył Jubilatce Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Wójt gminy Dąbrowa Marcin Barczykowski wraz z przewodniczącą Rady Gminy Martą Błaszczak oraz Mariuszem Jarzynowskim, wybrali się do Torunia, aby odwiedzić wyjątkową Jubilatkę. W podróży towarzyszyli im członkowie rodziny: syn Jubilatki Włodzimierz Janiak wraz z żoną Ireną, wnuczka Magdalena Konopacka oraz reporter Pałuk. Było to bardzo ważne i wyjątkowe wydarzenie nie tylko dla rodziny, ale również dla gminy Dąbrowa, bowiem pani Genowefa Janiak jest pierwszą osobą będącą w księgach USC, w 50-letniej historii gminy Dąbrowa, która ukończyła 100 lat.

GOŚCIE, MEDAL I PREZENTY

Oprócz wyżej wymienionych członków rodziny, tego dnia wraz z panią Genowefą byli: córka Maryla Janiak, córka Halina Lewicka wraz z mężem Franciszkiem oraz mąż wnuczki Jacek Wolsza. Swoją obecnością zaszczycili Jubilatkę również przedstawiciele KRUS-u oraz sam marszałek województwa kujawsko- pomorskiego Piotr Całbecki. Marszałek wręczył Jubilatce Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w uznaniu zasług na rzecz województwa kujawsko-pomorskiego i jego mieszkańców.

Przedstawiciele gminy Dąbrowa przekazali pani Genowefie kosz słodyczy, list gratulacyjny oraz bukiet kwiatów.

- Jestem niezmiernie zachwycony. Muszę powiedzieć, że gmina Dąbrowa - mała gmina wiejska, w której wiele lat przeżyła pani Genowefa, obchodziła 1 stycznia 50 lat. Pani Genowefa jest pierwszą osobą w naszej gminie, która ukończyła 100 lat. Jest nam niezmiernie miło życzyć pani Genowefie w imieniu moim, Rady Gminy jak i wszystkich mieszkańców gminy Dąbrowa, dużo zdrowia, pomyślności, wielu kolejnych jubileuszy oraz życia w zdrowiu i szczęściu rodzinnym. Pojechalibyśmy na koniec świata do takiej osoby jak pani - mówił wójt Marcin Barczykowski.

Pani Genowefa otrzymała również pluszowego krasnala oraz list gratulacyjny od premiera Mateusza Morawieckiego i wojewody Mikołaja Bogdanowicza.

 

Jubilatka Genowefa Janiak pomimo 100 lat impunuje cały czas świetną pamięcią fot. Inez Padowska

 

ŻYCIE SPĘDZIŁA NA GOSPODARSTWIE

Genowefa Janiak urodziła się 25 stycznia 1923 roku w miejscowości Wieś Nowiny Bogusławskie w powiecie kolskim. Jej rodzicami byli Wiktoria oraz Antoni Zarębscy. Młoda Genowefa podczas wojny, w wieku 16 lat, została wysiedlona i przebywała na służbie u Niemca, gdzie zajmowała się pracami gospodarskimi. Męża Saturnina, który był od niej o 15 lat starszy, poznała w czasie wojny. Para pobrała się 29 maja 1945 roku w Lubotyniu. Następnie małżeństwo wyjechało do Miłkowic koło Legnicy, gdzie w 1947 roku przyszła na świat ich pierwsza córka - Maryla. Małżeństwo zdecydowało się na powrót do rodzimej miejscowości Jubilatki- Wsi Nowiny Bogusławskie. Tam w 1949 roku urodziła się kolejna córka - Halina, u której obecnie mieszka pani Genowefa. W 1953 roku małżeństwo doczekało się kolejnego dziecka. Tym razem rodzina powiększyła się o syna, któremu nadano imię Włodzimierz.

W 1962 roku Saturnin wraz z Genowefą zakupili gospodarstwo w Krzekotowie (gm. Dąbrowa), na którym gospodarzyli do 1977 roku. Po przejściu na emeryturę, w 1978 r. zostało ono przepisane jedynemu synowi Włodzimierzowi i jego żonie Irenie. W 2010 roku cała rodzina przeprowadziła się do Dąbrowy. Do 2017 roku Jubilatka pozostawała pod opieką Włodzimierza i jego żony. Zmienił to wypadek Ireny, która sama do dziś wymaga wsparcia najbliższych.

 

fot. Inez Padowska

 

Jubilatka pomimo swojego wieku ma świetną pamięć. Podczas wspólnie spędzonego czasu przy stole, recytowała przybyłym gościom wiersze, co wzruszyło członków rodziny do łez. Jak mówią najbliżsi, książki zawsze były jej pasją. Uwielbiała czytać i robiła to bardzo często. Ponadto pasjonowały ją konie oraz przyroda. Do dziś jest świetna z matematyki i potrafi zagiąć w tej dziedzinie wiele osób. Dzieci i wnukowie do dziś posiłkują się 100-latką, jeśli nie pamiętają jakiejś daty, np., urodzin członka rodziny. Potomkowie Genowefy przejęli po niej zamiłowanie do sztuki, poezji i książek.

 

 

 

Inez Padowska, 26 I 2023

Uroczystości: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Uroczystości

Więcej: Uroczystości

loading...
Więcej: Uroczystości

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.