Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Absolwenci Technikum Ekonomicznego w Mogilnie, rocznik 1966 fot. Paweł Lachowicz

Dzisiaj mają po 76 lat, urodzili się w 1946 r. Poznali się uczęszczając w latach 1961-1966 do klasy b Technikum Ekonomicznego w Mogilnie. Obecnie mieszkają w różnych stronach Polski, m.in. w Mogilnie, Warszawie, Poznaniu, Żninie, Bydgoszczy, Gorzowie, Łodzi.

REKLAMA

W środę 2 czerwca, w auli Zespołu Szkół w Mogilnie spotkali się absolwenci Technikum Ekonomicznego rocznika 1966, którzy świętowali kolejną rocznicę ukończenia szkoły i zdania matury. Warto podkreślić, że od 1998 roku do 2019 roku spotykali się na zjeździe klasowym co roku, w pierwszą sobotę września. Technikum Ekonomiczne w Mogilnie kończyli w 1966 r., od tamtego czasu porozjeżdżali się po Polsce i świecie. Dzisiaj mają po 76 lat, urodzili się w 1946 r. Poznali się uczęszczając w latach 1961-1966 do klasy b Technikum Ekonomicznego. Obecnie mieszkają w różnych stronach Polski, m.in. w Mogilnie, Warszawie, Poznaniu, Żninie, Bydgoszczy, Gorzowie, Łodzi.

 

Absolwentów rocznika 1966, Technikum Ekonomicznego w Mogilnie wita dyrektor ZS Zbigniew Grzechowski fot. Paweł Lachowicz

 

W 2020 roku spotkanie klasowe zakłóciła panująca pandemia. W ubiegłym roku zamiast tradycyjnego zjazdu postanowili kolejny raz zainwestować w miejsce pochówku swojej wychowawczyni, która spoczywa na cmentarzu parafialnym św. Krzyża w Gnieźnie. Wtedy wokół postawionego nowego nagrobka zlecili ułożenie betonowej kostki polbrukowej. Na zakup i ułożenie kostki zbiórkę pieniędzy zorganizował Michał Fritzkowski, którego koledzy nazywają "kierownikiem działań". Warto nadmienić, że wcześniej z przeprowadzonej wśród absolwentów zbiórki pieniężnej zapłacili pokładne na kolejne 20 lat do 2038 roku oraz postawili nowy pomnik nagrobny.

 

Dyrektor Zespołu Szkół w Mogilnie Zbigniew Grzechowski rozpoczyna spotkanie absolwentów od dźwięku historycznego szkolnego dzwonka fot. Paweł Lachowicz

 

Tegoroczną uroczystość rozpoczął dyrektor Zespołu Szkół w Mogilnie Zbigniew Grzechowski od dźwięku historycznego, ręcznego dzwonka. Warto nadmienić, że podczas jubileuszu 50-lecia matury dzwonek ten na ręce dyrektora przekazał Paweł Jasiński, którego ojciec Zenon Jasiński (ówczesny nauczyciel w Technikum Ekonomicznym w Mogilnie) otrzymał od woźnego pana Marczewskiego. Była to niezwykle wzruszająca chwila. Dyrektor podkreślił, że renoma szkoły budowana jest przez lata i opiera się na trwałym fundamencie, nie tylko obecnych uczniów, ale przede wszystkim na bazie przeszłości, którą stanowią niezapomniane wspomnienia absolwentów. Minutą ciszy uczczono tych absolwentów, którzy zmarli, a na trwałe wpisali się w życie klasy i szkoły.

Prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków Zespołu Szkół w Mogilnie Piotr Perzyna pogratulował absolwentom Technikum Ekonomicznego niezwykłej energii i chęci integrowania się, mimo, że czasem brakuje sił. Wyraził również nadzieję, że nie zabraknie tak zacnych absolwentów podczas obchodów 80-lecia Zespołu Szkół w Mogilnie.

 

Absolwenci rocznika 1966, Technikum Ekonomicznego w Mogilnie fot. Paweł Lachowicz

 

W imieniu absolwentów za ciepłe, życzliwe i pełne wzruszeń przyjęcie w Zespole Szkół w Mogilnie podziękował Michał Fritzkowski. Z kolei Jan Suliński na ręce dyrektora Grzechowskiego i Piotra Perzyny złożył książki własnego autorstwa dotyczące Strzelna i okolic oraz jego zawodowej pasji, jaką jest żandarmeria. Paweł Jasiński przekazał również do izby pamięci cenne fotografie klasy z okresu nauki w Technikum Ekonomicznym.

Po części oficjalnej absolwenci dzielili się przy kawie swoimi wspomnieniami. Nie zabrakło przywołania po latach pełnych humoru zabawnych sytuacji ze szkolnej ławy. Jednak najwięcej emocji wywoływało wspomnienie wychowawczyni Zofii Krzemień. Po latach absolwenci potwierdzili, że pani Krzemień była dla nich prawdziwym darem losu, pedagogiem mądrym i sprawiedliwym, osobą o dużej wiedzy, dzięki której poznawali uroki polskiej literatury i języka. Podczas spotkania Mieczysław Tomczak z Mogilna ofiarował 50 zł na prace przy grobie pani Zofii.

 

Michał Fritzkowski fot. Paweł Lachowicz

 

Do klasy b Technikum Ekonomicznego w latach 1961-1966 uczęszczali: Zbigniew Andrzejewski, Andrzej Baranowski, Krzysztof Brych, Mieczysław Bukowski, Krystyna Ciesielska, Michał Fritzkowski, Romuald Jankowski, Paweł Jasiński, Józef Jędrzejewski, Józef Joszko, Edward Klecha, Krystyna Rutkowska (Krawiec), Józef Lepczyński, Marek Nikodem, Jerzy Osiński, Tadeusz Rosół, Jerzy Siniecki, Jan Suliński, Waldemar Śmigielski, Walenty Tomaszewski, Alfred Wojciechowski, Barbara Osińska (Woroch), Anna Urbanowska (Wszołek) oraz osoby, który już nie żyją - Andrzej Kaczyński, Tadeusz Kranz, Krystyna Węgierska (Łuszczewska), Janusz Pollak, Edward Ruszkiewicz, Zdzisław Śródecki, Henryk Wilczek, Tadeusz Wiśniewski, Dorota Wujczak.

Paweł Lachowicz, 6 VI 2022

Reklama na stronie

W szkole: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: W szkole

Więcej: W szkole

loading...
Więcej: W szkole

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.