Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Radne Agnieszka Bartz i Renata Buzała chcą zmniejszenia dotacji dla przedszkola w Wymysłowie.fot. Roman Wolek

W środę 27 lipca o 10.00 na posiedzeniu w trzemeszeńskiej Szkole Podstawowej nr 1 radni zadecydują czy zmniejszą dotację dla przedszkola w Wymysłowie. Połączone komisje Rady Miejskiej podjęcie takiej właśnie decyzji rekomendują. Jeśli to nastąpi, pobyt dzieci w tym przedszkolu będzie dla rodziców znacznie droższy niż w obydwu przedszkolach gminnych w Trzemesznie.

REKLAMA
Intermarche - lokal do wynajęcia

ZBYT DUŻA DOTACJA?

Trzemeszeńscy radni ponownie wracają do pomysłu obniżenia dotacji dla przedszkola w Wymysłowie. Przedszkole to mieści się w budynku gminnym po szkole podstawowej. Przypomnijmy, że placówka była początkowo prowadzona przez spółdzielnię socjalną Razem Być. Członkami tej spółdzielni byli m.in: gmina Trzemeszno oraz nie działające już stowarzyszenie Światowid. Spółdzielnia Razem Być zaprzestała działalności w 2020 roku. Aby zachować ciągłość działalności placówki przedszkolnej w Wymysłowie, prowadzenie jej przejęła założona specjalnie w tym celu Nibylandia Niepubliczne Przedszkole i Żłobek Sp. z o.o. Spółka została założona przez Magdalenę Torcz, dotychczasową dyrektor placówki w Wymysłowie oraz jej męża Mirosława. Gmina przekazała spółce majątek przedszkola i żłobka w formie użyczenia.

Placówka była dotychczas doceniana przez władze gminy, gdyż pomaga łagodzić problem zbył małej ilości miejsc w przedszkolach na terenie gminy Trzemeszno. Tym bardziej, iż nic nie wyszło z planów znacznej rozbudowy przedszkola nr 2 w Trzemesznie. Wielokrotnie podkreślano, iż jest przykładem najlepszego zagospodarowania budynków po likwidowanych szkołach wiejskich. Dlatego też od samego powstania przedszkole w Wymysłowie otrzymywało dotację w wysokości 95 procent podstawowej kwoty dotacji dla przedszkoli.

PIERWSZA PRÓBA, 2 LATA TEMU

Jednak w ostatnim czasie zaczęły się pojawiać głosy w trzemeszeńskim samorządzie, aby ze względu na trudności finansowe, poszukać oszczędności w przedszkolu w Wymysłowie.

Najpierw dwa lata temu przewodniczący Rady Miejskiej Benedykt Nitka zgłosił wniosek o zmniejszenie dotacji do 80 procent podstawowej kwoty. Wtedy podczas dyskusji na temat tego pomysłu m .in. radny Grzegorz Koperski przypominał, że wcześniej, gdy była próba utworzenia żłobka w gminie i był brak miejsc w przedszkolach, to placówka w Wymysłowie uratowała samorządowcom, jak się wyraził - tyłek.

Zwracano uwagę, iż obniżenie dotacji spowoduje, że będzie większa comiesięczna odpłatność rodziców. Wiceburmistrz Dariusz Jankowski pytał wtedy, czy samorządowcy chcą inaczej traktować rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola w Wymysłowie.

Ostatecznie 2 lata temu odstąpiono od pomysłu obniżenia dotacji do przedszkola w Wymysłowie.

RADNI CHCĄ MNIEJSZEJ DOTACJI

Ponownie powrócono jednak do tego pomysłu 20 lipca podczas wspólnych obrad komisji Rady Miejskiej, gdy omawiano przygotowany na najbliższą sesję projekt uchwały w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla przedszkoli niepublicznych prowadzonych na terenie gminy. Zgodnie z projektem przygotowanym przez burmistrza Krzysztofa Derezińskiego dotacja dla przedszkola w Wymysłowie w najbliższym roku szkolnym, czyli od 1 września 2022 roku do 31 sierpnia 2023 roku miała wynosić 95 procent podstawowej kwoty dotacji dla przedszkoli, czyli tyle ile placówka w Wymysłowie otrzymywała dotychczas.

Jednak wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Agnieszka Bartz i Renata Buzała zaproponowały, aby zmniejszyć dotację dla tego przedszkola w związku z ciągłymi problemami finansowymi w oświacie. Tadeusz Pawlak podkreślał, że przedszkole w Wymysłowie jest prywatnym biznesem, który musi liczyć się z mniejszym dochodem w trudnych czasach. Jedynie Maciej Dalewski zwracał uwagę, że jeśli zmniejszy się dotację do przedszkola, to dodatkowe koszty będą musiały zostać pokryte prze rodziców, a przypominał, iż jest inflacja a ludzie mają kredyty do spłacenia. Proponował więc, by nie zmieniać wysokości dotacji.

W głosowaniu większość radnych poparła pomysł zmniejszenia dotacji dla przedszkola w Wymysłowie i głosowała przeciw projektowi uchwały proponowanemu przez burmistrza.

Przeciw temu projektowi głosowało 3 radnych: Agnieszka Bartz, Renata Buzała i Tadeusz Pawlak. Od głosu wstrzymało się 4 radnych: Renata Wiśniewska, Rafał Nawrocki, Magdalena Laskowska i Dominik Woźniak. Za, był tylko Maciej Dalewski.

ZAPŁACĄ RODZICE

Obecnie w przedszkolu w Wymysłowie jest 90 dzieci. Przy takiej ilości przedszkolaków gmina płaci rocznie dotację w wysokości 1.123.000 zł. Obniżenie dotacji np. do 90 procent dałoby gminie oszczędność w wysokości 60.000 zł a przy obniżce do 85 procent, gmina zaoszczędziłaby 118.000 zł.

Magdalena Torcz dyrektor przedszkola w Wymysłowie zaskoczona jest planami zmniejszenia dotacji. Jak szacuje np. zmniejszenie dotacji do 85 procent spowoduje, że rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola zapłacą za każdy miesiąc więcej o około 200 zł. Obniżka o 80 procent spowoduje zwiększenie opłat dla rodziców o około 230 zł, a obniżka do 75 procent spowoduje wzrost opłaty o około 300 zł.

Jak podkreśla Magdalena Torcz, dotacje są przyznawane na dofinansowanie realizacji zadań przedszkolnych w zakresie kształcenia, wychowania i opieki. Mogą być wykonywane wyłącznie na pokrycie wydatków bieżących przedszkola.

- Dlaczego w tej chwili przedszkole nie może funkcjonować na tych samych zasadach? Przecież nadal pełni ważną dla gminy rolę. Rodziców, którzy nie wyrażą zgody na wyższą odpłatność pozostawimy z ogromnym problemem - mówi Magdalena Torcz.

Ostateczna decyzja dotyczącą dotacji dla przedszkola w Wymysłowie ma zostać podjęta na sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się w środę 27 lipca o 10.00 w Szkole Podstawowej nr 1 w Trzemesznie.

Roman Wolek, 24 VII 2022

Reklama na stronie

W szkole: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: W szkole

Więcej: W szkole

loading...
Więcej: W szkole

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.