Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Obchody w Zespole Szkół w Mogilnie

10 listopada społeczności szkolne uroczyście świętowały 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali uroczysty apel połączony z koncertem pieśni patriotycznych.

REKLAMA
Chemirol - oleje Fuchs

W mogileńskim Zespole Szkół  prowadzące uroczystość uczennice Agata Murkowska i Zofia Koziej powołując się na uchwałę sejmową podkreśliły, że 11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin.

 

Obchody w przedszkolu przy ZSP2 w Strzelnie

 

Rys historyczny trudnej drogi Polski do wolności w formie prezentacji multimedialnej przedstawili uczniowie klasy I TBD Inga Superczyńska i Jakub Chojnacki.  Mówiący zaznaczyli,  że w 1795 roku Polska zniknęła z mapy Europy. Spowodowane to było trzema rozbiorami, podczas których Rosja, Prusy i Austria podzieliły między siebie terytorium Rzeczypospolitej. Trudna droga od upadku do wolności trwała 123 lata, ale w końcu nadeszła upragniona wolność. W tej części uroczystości cała społeczność szkolna została zaproszona do wspólnego odśpiewania hymnu narodowego oraz „Roty” Marii Konopnickiej.

Następnie głos zabrał dyrektor Zespołu Szkół  Zbigniew Grzechowski, który zwrócił się do młodzieży, by pamiętali o tym, że wolność i niepodległość nie tylko zostały nam dane raz na zawsze, ale zadane, by wartości te nieustannie w sobie pielęgnować - Każdy moment życia stawia nas w sytuacjach, kiedy poczucie tożsamości narodowej jest świadectwem bycia Polakiem – mówił dyrektor Grzechowski.  Dyrektor podkreślił, że jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy za naszą wschodnią granicą naród ukraiński zmaga się z brutalną wojną, w której giną nie tylko żołnierze, ale i ludność cywilna. Ostatnią częścią uroczystości był koncert pieśni patriotycznych. Młodzież zaprezentowała utwory utożsamiane z legionami,  pierwszą i drugą wojną światową oraz zaśpiewała pieśni, które odnosiły się do rozumienia przez współczesnych wolności i niepodległości. Program przygotowali  uczniowie:  Nicola Banaszak, Zofia Koziej, Agata Murkowska, Inga Superczyńska, Jakub Chojnacki, Jagoda Kujawa, Maja Ratka, Gabriela Nalazek, Julia Gawron, Weronika Witulska, Amelia Włodarska, Nicola Czerwińska, Tina Skowron, Antonina Wojtczak, Angelika Ciesielska, Piotr Bartkowiak i Grzegorz Budniak. Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawowali nauczyciele: Renata Lepsza, Emilia Jankowska, Piotr Perzyna i Marcin Król.

 

Obchody w Liceum Ogólnokształcącym w Strzelnie

 

W przedszkolu przy Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 2 przy ul. Gimnazjalnej w Strzelnie dzieci wraz z wychowawczyniami świętowały pod hasłem Jest takie miejsce na mapie świata- Polska. To moje miejsce, tutaj mocniej bije mi serce. W odświętnie udekorowanych salach w barwy narodowe nauczycielki opowiadały dzieciom, że 11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego co roku 11 listopada obchodzimy nasze Święto Narodowe – Święto Niepodległości.

 

Obchody w budynku technikum ZS w Strzelnie

 

Z okazji Święta Niepodległości uczniowie Zespołu Szkół w Strzelnie przygotowali uroczysty apel upamiętniający ten dzień. Swój program artystyczny przedstawili w obu budynkach. Najpierw w Sali gimnastycznej  przy ul. Kościuszki, a później w auli strzeleńskiego liceum.  

W programie artystycznym przepełnionym patriotycznymi wierszami i pieśniami wystapili: Olga Sienkiewicz, Piotr Szumacher, Patryk Tylkowski, Szymon Romblewski, Luiza Moskal, Maja Skrzypczak, Miriam Dopierała, Marta Skorupka, Filip Trzemżalski, Aleksandra Pinczewska, Natalia Fertykowska, Marcin Minta, Adrian Rostajewski, Patryk Kozłowski, Artur Janeczko. Nad przygotowaniami uczniów czuwały nauczycielki: Jagoda Niedźwiedzińska, Iwona Leszczyńska oraz Marlena Stranz.

 

Obchody w SOSW w Strzelnie

 

W Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Strzelnie do Narodowego Święta Niepodległości przygotowywano się od początku tygodnia. Dzieci pod opieka nauczycieli wykonywali patriotyczne kotyliony i chorągiewki biało – czerwone. Dodatkowo szkolny chór Pod dźwiękiem pod kierunkiem Dominiki Witkowskiej ćwiczył patriotyczne pieśni Wojenko wojenko, Jak szło wojsko raz ulicą, Ułani ułani,  czy Rozkwitały pąki białych róż. 10 listopada w pięknie udekorowanym holu szkoły odbyła się uroczysta akademia. W tym roku dla społeczności szkolnej obchody były szczególne i wyjątkowe. Po raz pierwszy po 40 latach istnienia placówki uroczystości mogły odbyć się w obecności własnego sztandaru - Sztandar szkolny jest symbolem Polski, symbolem Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe środowisko – tłumaczyła uczniom dyrektorka szkoły Anna Rychlewska. Ponadto placówka przyłączyła się do akcji Szkoła do hymnu, której organizatorem jest Ministerstwo Edukacji i Nauki. Dokładnie o 11.11 społeczność szkoły zaśpiewała wspólnie Mazurka Dąbrowskiego.

Zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości szkół w Mogilnie i Strzelnie.

 

 

 

Magdalena Lachowicz, 11 XI 2022

W szkole: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: W szkole

Więcej: W szkole

loading...
Więcej: W szkole

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.