Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Uczestnicy uroczystej gali fot. Magdalena Lachowicz

Zespół Szkół w Strzelnie realizuje project Po angielsku i demokratycznie w szkole, finansowany ze środków program Erasmus+. W ramach programu młodzież i nauczyciele uczestniczyli w wycieczkach do Sewilii i Malagi. Projekt potrwa dwa lata. 25 listopada w strzeleńskim liceum zorganizowano Dzień Erasmusa.

Zespół Szkół w Strzelnie realizuje project Po angielsku i demokratycznie w szkole, finansowany ze środków program Erasmus+  w ramach działania Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności osób uczących się i kadry w edukacji szkolnej. Projekt został opracowany przez zespół nauczycieli: Piotra Cieślika, Marię Lewandowską-Nalewaj oraz Tadeusza Twarużka i potrwa do 30 kwietnia 2023 roku. Koordynatorem projektu jest Tadeusz Twarużek.

REKLAMA
Chemirol - oleje Fuchs

Realizowane są dwie główne ścieżki działań:

* szkolne - odbywają się zajęcia integrujące zespoły klasowe oraz rozwijające kompetencje językowe w zakresie słownictwa zawodowego, odbywają się spotkania w innych szkołach oraz z władzami samorządowymi oraz

* mobilności - uczniowie i nauczyciele maja możliwość obserwować pracę hiszpańskich szkół, odbywają się kursy integracji i wyłaniania liderów.

 

Autor projektu i jego koordynator Tadeusz Twarużek fot. Magdalena Lachowicz

 

WYJAZDY DO HISZPANII

4 czerwca pierwsza grupa projektowa uczniów: Olga Sienkiewicz i Aleksandra Pinczewska (klasa I LO), Patryk Tylkowski, Piotr  Szumacher i Marta Skorupka (klasa II LO), Paweł Korzycki (klasa III LO po podstawówce), Marta Kubiak (klasa III LO po gimnazjum) z nauczycielami Piotrem Cieślikiem, Jagodą Niedźwiedzińską, Jarosławem Zowczakiem, Erykiem Szydzikiem, Tadeuszem Twarużkiem oraz Stanisławem Lewandowskim udała się na siedmiodniową wycieczkę do Sewilli.

21 czerwca kolejna grupa projektowa ze strzeleńskiego LO w składzie: Sławomir Antkowiak (nauczyciel języka angielskiego), Paweł Marczewski (geografia), Bartłomiej Zbytniewski, Michał Piotrowicz (wychowanie fizyczne), Katarzyna Latek (biologia), Mariola Zowczak, Wioletta Grządziela (matematyka), Marlena Stranz (opiekunka samorządu uczniowskiego) udała się tym razem do Malagi, by tam uczestniczyć w działaniach projektowych, które obejmowały kurs dla wychowawców klas Team Leading. Kurs miał nauczyć, jak zostać liderem XXI wieku i jak poprawić swoje relacje ze współpracownikami i kolegami. Po powrocie uczniowie wraz z wychowawcami i opiekunką Samorządu Uczniowskiego przeprowadzili konsultacje w klasach i zaproponowali zmiany w statucie szkoły i systemie oceniania. Projekt ma bowiem przygotować uczniów do pełnienia roli liderów w szkole.

We wrześniu natomiast 24 uczniów Technikum Handlowego, Ekonomicznego i Mechanicznego Zespołu Szkół w Strzelnie uczestniczyło w dwutygodniowych zawodowych stażach z Hiszpanii, zrealizowanych w ramach projektu Od Eurostażysty do Eurozawodowca. Uczniowie w składzie: Oliwia Andruszczak, Martyna Banasik, Kamil Budny, Aleksandra Ciabach, Mateusz Czechorowski, Paulina Ćwiklińska, Kacper Ćwikliński, Dawid Dembinski, Martyna Kamińska, Martyna Kozicka, Oliwia Krzewińska, Mateusz Malinowski, Marcin Minta, Marcelina Naworcka, Jakub Niedziela, Szymon Nowiński, Jakub Nowak, Jakub Oborski, Marcin Oliwkowski, Hubert Przybysz, Julita Skonieczna, Julia Śmiłowska, Natalia Wiśniewska i Aleksandra Zwolińska zostali przyjęci przez hiszpańskiego partnera projektu - firmę Universal Mobility, zajmującą się organizacją zagranicznych stażów dla młodzieży z całej Europy. Miejscem pobytu uczniów była Granada. Handlowcy podnieśli swoje zawodowe kompetencje z zakresu prowadzenia sprzedaży i działalności handlowej poprzez realizację praktyk w sklepie El Mercadillo. Opiekunami grupy w czasie wyjazdu byli Szymon Pawlak i Jacek Kubiak.

 

Absolwentka strzeleńskiego liceum Joanna Jankowiak zaprezentowała taniec flamenco fot. Magdalena Lachowicz

 

DZIEŃ ERASMUSA

25 listopada w strzeleńskim liceum zorganizowano Dzień Erasmusa. Była to okazja do zaprezentowania uczestnictwa szkoły w programie Erasmus+. Świętowanie rozpoczęło się od happeningu, podczas którego uczniowie przygotowywali kolorowe wielkie litery, z których utworzyli hasło Erasmus+.

Następnie w szkolnej auli rozpoczęła się uroczysta gala, w której oprócz dyrekcji szkoły Piotra Cieślika i Jarosława Zowczaka uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu mogileńskiego: wicestarosta Jerzy Łaganowski, członek zarządu powiatu mogileńskiego Paweł Jankowski i przewodniczący komisji oświaty Jacek Kraśny. - Nie byłoby dzisiejszej uroczystości, gdyby nie pan Tadeusz Twarużek, nauczyciel przedmiotów zawodowych w naszej szkole, jak również autor projektu i jego koordynator. To dzięki panu profesorowi mogliśmy w ramach projektu poszerzyć naszą wiedzę z zakresu prac samorządu szkolnego i przeżyć wspaniałą hiszpańską przygodę - mówili uczniowie.

Tadeusz Twarużek i Szymon Pawlak przybliżyli młodzieży założenia programu Erasmus+. Następnie nauczyciel geografii Paweł Marczewski zaprezentował uroki Andaluzji, regionu południowej Hiszpanii, którą młodzież i nauczyciele odwiedzili w czerwcu. Później uczniowie: Olga Sienkiewicz, Marta Skorupka, Piotr Szumacher i Patryk Tylkowski opowiedzieli o swoim pobycie w Sewilli.

 

fot. Magdalena Lachowicz

 

FLAMENCO, HISZPAŃSKIE PRZYSMAKI

W międzyczasie w sali gimnastycznej pozostali uczniowie spotkali się z absolwentką strzeleńskiego liceum Joanną Jankowiak, która zaprezentowała taniec flamenco opowiedziała jego historię. Grupa chętnych uczniów mogła poznać kilka podstawowych kroków tego wpisanego na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO tańca. Na zakończenie zorganizowano konkurs karaoke, podczas którego uczniowie śpiewali piosenki w języku hiszpańskim.

W pracowni geograficznej uczniowie mogli obejrzeć filmy w języku hiszpańskim, a przy wejściu do szkoły mogli skosztować hiszpańskich przysmaków i pozować do zdjęć  w ustawionej fotobudce.

Zakończeniem obchodów Dnia Erasmusa był zorganizowany Erasmus quiz w języku angielskim, w którym uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące Hiszpanii i pobytu młodzieży i nauczycieli w tym słonecznym kraju. Nagrodą był wyjazd do Granady w lutym 2023. Po podliczeniu wyników komisja zdecydowała, że 4 uczniów dostąpi tego zaszczytu. Pozostałych 11 uczniów zostanie zakwalifikowanych w ciągu najbliższych tygodni.

Warto wspomnieć, że strzeleńskie liceum jest jedyną szkołą w regionie, która daje uczniom możliwość skorzystania z programu Erasmus+.

 

 

Magdalena Lachowicz, 26 XI 2022

 

W szkole: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: W szkole

Więcej: W szkole

loading...
Więcej: W szkole

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.