21-letni Oskar Lessnau z Wronowych (gm. Strzelno), absolwent Szkoły Podstawowej we Wronowych i I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, obecnie student Politechniki Poznańskiej walczy z ostrą białaczką szpikową.
Jest to nowotwór szpiku kostnego, tkanki wypełniającej kości, której zadaniem jest produkcja erytrocytów (krwinek czerwonych), leukocytów (krwinek białych) i płytek krwi, czyli podstawowych elementów krwi. Do jej leczenia potrzebna jest krew i jej składniki, dlatego każda grupa krwi ma znaczenie.
Na pomoc mieszkańców Strzelna i rodzinnej miejscowości nie trzeba było długo czekać. 23 czerwca przez pięć godzin przy Urzędzie Miejskim w Strzelnie stał ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa. W tym dniu krew zebrana w ambulansie zostanie przekazana dla Oskara, który 7 czerwca rozpoczął chemioterapię w walce z ostrą białaczką szpikową. Wśród licznie zebranych krwiodawców ze Strzelna i okolic nie zabrakło społeczności strzeleńskiego liceum, która jak zwykle nie pozostała obojętna na akcję. Warto zaznaczyć, że nauczyciel języka angielskiego w liceum Sławomir Antkowiak wziął udział w akcji honorowego krwiodawstwa po raz 35. W sumie oddał już blisko 16 l krwi. Tym razem oddawał krew by pomóc Oskarowi. Szczególnie zaangażowana w popularyzację honorowego krwiodawstwa w Strzelnie, a tym razem akcji poboru krwi dla Oskara jest wiceburmistrz, a zarazem absolwentka strzeleńskiego liceum Ewa Szadkowska.
Do organizacji akcji poboru krwi w Strzelnie włączył się Zakład Aktywności Zawodowej w Przyjezierzu z kierownikiem Joanną Kowalską, którego pracownicy przygotowali pyszne wypieki dla krwiodawców oraz Dom Kultury w Strzelnie z dyrektorem Pawłem Gębalą, który zadbał o umilenie czasu oczekującym krwiodawcom organizując w parku przy urzędzie koncert, podczas którego wystąpili chór Harmonia pod dyrygenturą Eweliny Boesche - Kopczyńskiej, chór Harmonijka oraz chór Preludium pod dyrygenturą Arlety Kulczyńskiej, zespół śpiewaczy Kujawianki i Strzelnianki pod kierunkiem Waldemara Krystkowiaka, strzeleńska Orkiestra Dęta pod batutą Piotra Barczaka oraz uczniowie ZSP nr 2 pod kierunkiem Arlety Kluczyńskiej i Renaty Lessnau.
Z informacji, które uzyskaliśmy na miejscu poboru krwi wynika, że nie wszyscy chętni mogli tego dnia oddać krew. Spowodowane było to faktem, że chętnych było znacznie więcej niż przygotowanych przez RCKiK jednostek do poboru krwi. Wiemy, że przygotowano 60 jednostek i tylu krwiodawców oddało cenny dla Oskara lek. Pozostali, którzy pomimo wielkich chęci nie mogli tego dnia oddać krwi zaproszeni zostali na sobotę, 26 czerwca do Wronowych, rodzinnej miejscowości Oskara. Tam przy remizie miejscowej jednostki OSP od 11.00 ponownie stanie ambulans do poboru krwi od dawców właśnie dla Oskara. Przy okazji będzie można zarejestrować się jako honorowy dawca szpiku, co również ma ogromne znaczenie w dalszym procesie leczenia. Dla każdej rejestrującej się osoby, oraz krwiodawcy czekać będzie kwiatek doniczkowy, oraz mały upominek. - Nie może was zabraknąć, liczymy na was. Pokażmy Oskarowi, że może na nas liczyć – apelują strażacy z OSP we Wronowych. Warto dodać, że każdy może też wspomóc Oskara oddając krew w dowolnym punkcie krwiodawstwa - nieważne jakiej grupy, ważne by zaznaczyć, że oddaje się dla Oskara Lessnau leczonego w szpitalu MSWiA w Poznaniu.
Więcej zdjęć w naszej galerii.
Magdalena Lachowicz, 24 VI 2021