Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Każdy, kto oddał krew dla Oskara miał możliwość wykonania zdjęcia w pamiątkowej ramce. Na zdjęciu Sławomir Antkowiak po oddaniu cennego leku fot. Magdalena Lachowicz

21-letni Oskar Lessnau z Wronowych (gm. Strzelno), absolwent Szkoły Podstawowej we Wronowych i I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, obecnie student Politechniki Poznańskiej walczy z ostrą białaczką szpikową.

Jest to nowotwór szpiku kostnego, tkanki wypełniającej kości, której zadaniem jest produkcja erytrocytów (krwinek czerwonych), leukocytów (krwinek białych) i płytek krwi, czyli podstawowych elementów krwi.  Do jej leczenia potrzebna jest krew i jej składniki, dlatego każda grupa krwi ma znaczenie.

Na pomoc mieszkańców Strzelna i rodzinnej miejscowości nie trzeba było długo czekać. 23 czerwca przez pięć godzin przy Urzędzie Miejskim w Strzelnie stał ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa. W tym dniu  krew zebrana w  ambulansie zostanie przekazana dla Oskara, który 7 czerwca rozpoczął chemioterapię w walce z ostrą białaczką szpikową. Wśród licznie zebranych krwiodawców ze Strzelna i okolic nie zabrakło społeczności strzeleńskiego liceum, która jak zwykle nie pozostała obojętna na akcję. Warto zaznaczyć, że nauczyciel języka angielskiego w liceum Sławomir Antkowiak wziął udział w akcji honorowego krwiodawstwa  po raz 35. W sumie oddał już blisko 16 l krwi. Tym razem oddawał krew by pomóc Oskarowi. Szczególnie zaangażowana w popularyzację honorowego krwiodawstwa w Strzelnie, a tym  razem akcji poboru krwi dla Oskara jest wiceburmistrz, a zarazem absolwentka strzeleńskiego liceum Ewa Szadkowska.

Do organizacji akcji poboru krwi w Strzelnie włączył się Zakład Aktywności Zawodowej w Przyjezierzu z kierownikiem Joanną Kowalską, którego pracownicy przygotowali pyszne wypieki dla krwiodawców oraz Dom Kultury w Strzelnie z dyrektorem Pawłem Gębalą, który zadbał o umilenie czasu oczekującym krwiodawcom organizując w parku przy urzędzie koncert, podczas którego wystąpili chór Harmonia pod dyrygenturą Eweliny Boesche - Kopczyńskiej, chór Harmonijka oraz chór Preludium pod dyrygenturą Arlety Kulczyńskiej, zespół śpiewaczy Kujawianki i Strzelnianki pod kierunkiem Waldemara Krystkowiaka,  strzeleńska Orkiestra Dęta pod batutą Piotra Barczaka oraz uczniowie ZSP nr 2 pod kierunkiem Arlety Kluczyńskiej i Renaty Lessnau.

Z informacji, które uzyskaliśmy na miejscu poboru krwi wynika, że nie wszyscy chętni mogli tego dnia oddać krew. Spowodowane było to faktem, że chętnych było znacznie więcej niż przygotowanych przez RCKiK jednostek do poboru krwi. Wiemy, że przygotowano 60 jednostek i tylu krwiodawców oddało cenny dla Oskara lek. Pozostali, którzy pomimo wielkich chęci nie mogli tego dnia oddać krwi zaproszeni zostali na sobotę, 26 czerwca do Wronowych, rodzinnej miejscowości Oskara. Tam przy remizie miejscowej jednostki OSP od 11.00 ponownie stanie ambulans do poboru krwi od dawców właśnie dla Oskara. Przy okazji będzie można zarejestrować się jako honorowy dawca szpiku, co również ma ogromne znaczenie w dalszym procesie leczenia. Dla każdej rejestrującej się osoby, oraz krwiodawcy czekać będzie kwiatek doniczkowy, oraz mały upominek. - Nie może was zabraknąć, liczymy na was. Pokażmy Oskarowi, że może na nas liczyć – apelują strażacy z OSP we Wronowych. Warto dodać, że każdy może też wspomóc Oskara oddając krew w dowolnym punkcie krwiodawstwa - nieważne jakiej grupy, ważne by zaznaczyć, że oddaje się dla Oskara Lessnau leczonego w szpitalu MSWiA w Poznaniu.

Więcej zdjęć w naszej galerii.

Magdalena Lachowicz, 24 VI 2021

Zdrowie: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Zdrowie

Więcej: Zdrowie

loading...
Więcej: Zdrowie

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.