Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Defibrylator zamontowany został w holu strzeleńskiego ratusza tuż przy portrecie Haliny Gorlachowej (obok biura podawczego) fot. Piotr Lessnau

W strzeleńskim Urzędzie Miejskim pojawił się defibrylator AED. To automatyczne urządzenie, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych potrafi przeprowadzić nawet osobę bez przygotowania medycznego przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia.

Wczesne użycie defibrylatora powoduje zwiększenie wskaźnika przeżyć. Szacuje się, że w Polsce z przyczyn związanych z nieprawidłowym działaniem serca umiera ponad 160 tys. osób rocznie. Większość to ofiary nagłego zatrzymania krążenia, często mylonego z zawałem. Nagłe zatrzymanie krążenia to stan, w którym serce przestaje pracować w prawidłowy sposób, a jego skutkiem może być niedotlenienie organizmu. Po upływie około czterech minut od ustania krążenia dochodzi do nieodwracalnych zmian w centralnym układzie nerwowym. Zatrzymanie krążenia może zdarzyć się każdemu bez względu na wiek, płeć, stan zdrowia, czy styl życia.

Instrukcja obsługi tych urządzeń jest bardzo prosta, po wciśnięciu przycisku START urządzenie powie nam, co dokładnie mamy robić w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.

REKLAMA
Chemirol - oleje Fuchs

Nowy defibrylator zamontowany został w holu Urzędu Miejskiego tuż przy portrecie Haliny Gorlachowej (przy biurze podawczym). Na terenie Strzelna taki sam ogólnodostępny defibrylator pojawił się również w budynku MGOPS przy ul. Sportowej. 

Zakup defibrylatorów to koszt blisko 10.000 zł. (5.000 zł jeden). Jednak, jak podkreśla burmistrz, każde uratowane życie jest  bezcenne. - Podjęliśmy decyzję o zakupie tego typu urządzenia, a że jest tego stosunkowo niewiele. A jest to bardzo nowoczesne, bardzo potrzebne urządzenie, które nie wymaga żadnych kwalifikacji, gdyż to urządzenie samo dyktuje, co trzeba zrobić (…). Mnie konkretnie do zakupu skłonił fakt, że tego typu urządzeń jest bardzo mało na terenie Strzelna. Chodzę po ulicach i tak się zastanawiam. I już wiem, że kolejny tego typu zakup, mógłby trafić na przykład do kościoła i do któreś ze szkół. Tak, żeby były one rozrzucone po mieście. Ale to plany na przyszłość - powiedział na burmistrz Dariusz Chudziński. Dodał też, że użycie defibrylatora AED zwiększa szanse poszkodowanego na przeżycie do 75%, pod warunkiem, że sprzęt zostanie użyty prawidłowo i w ciągu kilku minut od zatrzymania krążenia.

Magdalena Lachowicz, 25 X 2022

Zdrowie: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Zdrowie

Więcej: Zdrowie

loading...
Więcej: Zdrowie

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.