Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

3 listopada według uchwalonego przez radnych powiatowych harmonogramu dyżurów aptek dyżur nocny powinna pełnić Apteka Alba w Mogilnie. Niestety o 22.00 apteka była nieczynna fot. Paweł Grządziela

Nasza czytelniczka musiała wykupić lek dla gorączkującego 4-letniego dziecka. Pomimo, że w wykazie (zgodnie z uchwałą Rady Powiatu Mogileńskiego) dyżur nocny 3 listopada powinna pełnić Apteka Alba w Mogilnie - była ona nieczynna. Matka dziecka prosi o wyjaśnienia.

UCHWAŁA O DYŻURACH APTEK

Powiatowi radni 20 grudnia 2021 roku przegłosowali harmonogram pracy aptek na terenie powiatu mogileńskiego na 2022 rok, z uwzględnieniem dyżurów nocnych i świątecznych. Harmonogram ten obowiązuje do 17 stycznia 2023 roku. Przed podjęciem uchwały aptekarze spotkali się z ówczesnym starostą Bartoszem Nowackim. Podczas spotkania ustalono, że apteki będą pełnić dyżury (dotyczy to wszystkich aptek), ale tylko do 23.00. Aptekarze zostali zobowiązani, aby po tej godzinie przekierowywać mieszkańców do najbliżej otwartej nocą apteki na terenie powiatu mogileńskiego, a nie jak niektóre z aptek to robiły - do swojej sieciówki w Inowrocławiu. Obecni wówczas na spotkaniu aptekarze zgodzili się pod warunkiem, że starostwo wymusi pełnienie takich dyżurów na aptekach Alba oraz Dbam o Zdrowie. 23 grudnia uchwała z harmonogramem dyżurów aptek na terenie powiatu mogileńskiego opublikowana została w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego i od tego dnia uchwała stała się prawomocna.

REKLAMA
Chemirol - oleje Fuchs

TELEFONU NIKT NIE ODBIERA, DRZWI ZAMKNIĘTE

Zgodnie z uchwałą 3 listopada dyżur nocny powinna pełnić Apteka Alba w Mogilnie przy ul. Ogrodowej 3A. Niestety tak nie było. Przekonała się o tym nasza czytelniczka (imię i nazwisko znane redakcji), która zmuszona była do zakupu lekarstwa dla swojego 4-letniego gorączkującego dziecka (z temperaturą sięgającą 39,9 stopni). Na opublikowanym harmonogramie wyczytała, że w tym czasie dyżur, czyli dostępność świadczeń farmaceutycznych w porze nocnej zapewnia właśnie mogileńska apteka Alba.

Najpierw próbowała dodzwonić się do apteki, jednak nikt telefonu nie odbierał. Czas grał tutaj ogromną rolę, więc wsiadła w samochód i przyjechała do Mogilna. Było to parę minut po godzinie 22.00. Niestety okazało się, że apteka jest nieczynna. Na drzwiach widniała informacja, że dyżur pełni apteka przy ul. Dworcowej w Inowrocławiu. Sprawdziliśmy i okazało się, że był to adres apteki tej samej sieci, czyli Alba.

Nasza czytelniczka prosiła o wyjaśnienie tej sprawy. - Potrzebowałam pomocy. Chodziło o wykup leków. Moje niespełna 4-letnie dziecko miało blisko 40 stopni gorączki. Sprawdziłam na stronie Pałuk i jest tam informacja, że dyżuruje apteka Alba w Mogilnie. Dzwoniłam, cisza, nikt telefonu nie odbierał. Ale skoro ma dyżur, to wsiadałam w samochód i specjalnie pojechałam do Mogilna. Okazało się, że apteka była nieczynna. Zamieszczona była informacja, że dyżuruje apteka na Dworcowej w Inowrocławiu. Nie mam do państwa pretensji, że taka informacja się na waszej stronie znajduje, bo macie takie informacje, jakie dostajecie. Ale ktoś powinien odpowiadać za to, że apteka powinna być czynna, a w rzeczywistości jest ona nieczynna. Ja mieszkam gdzieś po środku, jadę specjalnie do Mogilna, potem jadę do Inowrocławia, tracę czas, a moje dziecko ma 40 stopni gorączki. Jak to jest możliwe. W aptece w Strzelnie powiedzieli mi, że apteka ze Strzelnie też jest publikowana na wykazie, a oni nie mają w ogóle dyżurów nocnych. Dla mnie jest to takie wprowadzanie rodzica w błąd, bo ja nie śledzę wydarzeń na przykład na sesji powiatowej i nie muszę wiedzieć  kiedy, jaka apteka ma dyżur. Ale w momencie, kiedy potrzebuję wykupić leki na cito, i w momencie, kiedy widzę, że jest publikowana informacja, że jest taka apteka czynna, to ja się tym kieruję. Moim zdaniem to oni powinni zadbać o to, by informacje takie nie były publikowane, skoro nie mają apteki otwartej. Ja pojechałam na Marulewską do Inowrocławia, bo wiem, że tam jest apteka czynna zawsze całą dobę i kupiłam leki, ale ile czasu straciłam. Nawet nie wiem, czy informacja, którą podali na aptece, że dyżuruje apteka na Dworcowej w Inowrocławiu była prawdziwa, bo tam też nikt telefonu nie odbierał. Więc ja już nie ryzykowałam i pojechałam od razu na Marulewską. Była godzinna 22 z minutami i nie miałam już czasu tego sprawdzać, bo jak najszybciej musiałam podać lek dziecku. Moje dziecko miało dokładnie 39,9 stopni, a ja sobie wycieczkę krajoznawczą zafundowałam, bo apteka, która powinna dyżurować była po prostu nieczynna. Takie apteki niech podają rzetelne informacje, a nie wprowadzają ludzi w błąd. Ja nie jechałam po tabletki na ból gardła, tylko po lek, który potrzebowałam pilnie - usłyszeliśmy.

CO NA TO STAROSTA

W związku z tym, że uchwała o dyżurach aptek leży w gestii powiatu mogileńskiego skontaktowaliśmy się w tej sprawie ze starostą Tomaszem Krzesińskim. Jego zdaniem tak jak jest zapisane w uchwale, to takie dyżury apteki powinny w danym czasie pełnić.

- Mamy niestety z tym problemy. My jako powiat nie możemy w żaden sposób ingerować. Co z tego, że ustawodawca zobowiązał nas do wprowadzenia takiej uchwały w życie, jeżeli my nie możemy nic z tym zrobić. My nie możemy nakazać aptekarzom pełnienia dyżurów. Nie mamy do tego mechanizmów prawnych. Ja w tej kwestii rozmawiałem wielokrotnie z  posłem Janem Szopińskim, który zasiada w sejmowej komisji zdrowia i okazuje się, że projekt już dwa lata leży w zamrażarce. Mieli to procedować, na razie nic jeszcze z tym nie zrobili.Ja w takim układzie ponownie zadzwonię do pana Janka i poproszę go o jak najszybsze zajęcie się tym tematem - powiedział nam starosta Krzesiński.

Przy okazji zdradził nam swój pomysł. Prowadzi bowiem starania o to, żeby chociaż jedna apteka na naszym terenie dyżurowała. Nie wie jednak, czy uda mu się ten pomysł zrealizować. Mnie to też denerwuje, gdy dochodzi do takiej sytuacji. Aptekarze notorycznie uchylają się od tych nocnych dyżurów, bo za taki dyżur trzeba farmaceutom zapłacić - dodał starosta.

Za naszym pośrednictwem proponuje naszej czytelniczce napisanie oficjalnej skargi na działalność tej  apteki. Starostwo wtedy wyśle tą skargę do ich organu nadzoru. - I zobaczymy co będzie się działo. Gdyby ustawodawca dał nam jakieś instrumenty prawne, na przykład nałożenia kary na taką aptekę, czy cokolwiek, to byłoby wtedy zupełnie inaczej. Ale na chwilę obecną my nic w tym kierunku zrobić nie możemy. Ten problem jest non stop wałkowany - tłumaczy Tomasz Krzesiński.

Dodaje, że w przypadku dużych powiatów ta kwestia jest rozwiązana, bo tam zawsze jakaś apteka dyżuruje, bo jest to bardziej uzasadnione chociażby ze względu na liczbę mieszkańców. - Dzisiaj jeszcze w tej sprawie będę dzwonił do posła Szopińskiego, może w końcu coś się ruszy w tej kwestii. Bo teraz to my nawet nie mamy możliwości kontroli, czy nasza uchwała jest przez apteki realizowana. Złotego środka póki co jeszcze w tym temacie nie znaleźli. A dla mnie byłoby to bardzo proste, chociażby zrobić jakąś dopłatę z NFZ do dyżurowania nocnego w tych mniejszych miejscowościach, gdzie te dyżury nie mają uzasadnienia ekonomicznego, może wtedy apteki też inaczej by do tej kwestii podchodziły. Z drugiej strony, jakby na wszystko patrzeć ze względów ekonomicznych, to na przykład szkoły musiałyby już nie funkcjonować, bo do szkół też się dopłaca - dodał starosta Krzesiński.     

CO NA TO APTEKA

O wyjaśnienie kwestii dyżuru, którego 3 listopada Apteka Alba w Mogilnie nie pełniła, zwróciliśmy się drogą mailową do Zarządu Aptek Alba w Bydgoszczy. Pytaliśmy, dlaczego pomimo zapisów uchwały Rady Powiatu Mogileńskiego apteka była zamknięta. Niestety do chwili oddawania tego materiału odpowiedzi nie uzyskaliśmy.

Magdalena Lachowicz, 9 XI 2022

Zdrowie: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Zdrowie

Więcej: Zdrowie

loading...
Więcej: Zdrowie

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.