Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Prezes Krzysztof Kilian ma nadzieję, że utrzymana zostanie obniżona stawka VAT za ogrzewanie fot. Roman Wolek

Szacunkowo dla 45-metrowego mieszkania wynosi ona 1.200 zł w skali sezonu grzewczego. Podwyżka kosztów ogrzewania mieszkań dotyczy bloków administrowanych przez Trzemeszeńską Spółdzielnię Mieszkaniową czyli połowy mieszkańców grodu Kilińskiego. Mieszkańcy proszeni są o podwyższenie kwoty przedpłat za ciepło, opłacanych w comiesięcznym czynszu.

Bloki na terenie TSM ogrzewane są przez kotłownię znajdującą się na terenie zakładów przemysłowych w Trzemesznie prowadzoną przez firmę Veolia Zachód Trzemeszno. Firma ta poinformowała już spółdzielnię o podwyżce kosztów doprowadzania ciepłej wody na teren osiedla. Koszty podgrzania wody wzrosną o 41 procent.

REKLAMA
Chemirol - oleje Fuchs

Mieszkańcy osiedla zapłacą o około 40 procent więcej za dostarczone ciepło. Około, gdyż dziś można mówić tylko o szacunkach. Podwyżka dotyczyć będzie kosztów podgrzania wody (a więc ciepłej wody w kranach) oraz centralnego ogrzewania. Dotychczas koszty te opłacane są częściowo w formie przedpłaty wliczanej w comiesięczny czynsz. Po rozliczeniu zużytego ciepła za cały rok lokatorzy dopłacają brakującą kwotę, a niektórzy mają nawet nadpłatę. Wysokość przedpłaty jest ustalana indywidualnie przez mieszkańców. Obecnie jest to najczęściej kwota od 100 do 200 zł miesięcznie.

W ostatnim czasie w blokach, administracja TSM wywiesiła ogłoszenia w których prosi mieszkańców, w szczególności osoby, które w poprzednim roku rozliczeniowym miały niedopłatę za ogrzewanie, o zgłaszanie się do biura w celu podwyższenia przedpłat za ciepło. Ma to uchronić mieszkańców od ponoszenia jednorazowych wyższych kosztów po rozliczeniu kosztów dostarczonego ciepła. Powiększenie przedplat uchroni mieszkańców od zaskoczenia wysokimi wyrównaniami, które (jeśli nie zwiększą przedpłat) zostaną naliczone wiosną.

Krzysztof Kilian, prezes Trzemeszeńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej szacuje, że biorąc pod uwagę przeciętne zużycie ciepła w średniej wielkości mieszkaniu o powierzchni 45 m2 na terenie osiedla, roczny koszt podgrzania wody i centralnego ogrzewania wynosił dotychczas około 3.000 zł. Po podwyżce szacuje się, że może on wzrosnąć do 4.200 zł. Daje to różnicę ok 1200 zł w skali sezonu, którą należy rozłożyć na przedpłaty. 

Prezes TSM podkreśla też, że zakładane podwyżki są obliczana przy zmniejszonym od 1 lutego podatku VAT za ciepło z 23 procent do 5 procent. Obowiązywanie tych stawek przedłużone zostało do końca bieżącego roku. Jeśli jednak ponownie wróci do stawki 23 procent, podwyżki za ciepło byłyby dużo większe. Spółdzielnia podkreśla, że są to koszty niezależne od niej.  

Roman Wolek, 24 VIII 2022

Opłaty za lokal(ność): artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Opłaty za lokal(ność)

Więcej: Opłaty za lokal(ność)

loading...
Więcej: Opłaty za lokal(ność)

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.