Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Skarbniczka gminy Jolanta Szydłowska (z prawej)  poinformowała, że w przypadku ustalenia podatku rolnego w wysokości 52 zł,  dochód gminy wzrośnie o 40.000 zł.  fot. Paweł Lachowicz

Skarbniczka gminy Jolanta Szydłowska na rok przyszły proponowała obniżyć stawkę podatku rolnego do kwoty 52 zł za kwintal. Wyliczała, że jeśli zostanie stawka obniżona do 52 zł, to z hektara przeliczeniowego kwota wyniesie 130 zł, a hektara fizycznego 260 zł. Ostatecznie radni ustalili stawkę w wysokości 53 zł, czyli o 4 zł więcej niż w roku obecnym.

Jednym z punktów omawianych podczas wspólnego posiedzenia komisji Rady Gminy w Jeziorach Wielkich było ustalenie stawki podatku rolnego na nowy rok.

Zdaniem skarbniczki gminy Jolanty Szydłowskiej podatek rolny powinien zostać podniesiony, by w przyszłości nie było konieczności podnoszenia go drastycznie. Warto podkreślić, ze do ubiegłego roku przez trzy lata z rzędu podatek rolny na terenie gminy nie był w ogóle podnoszony. Dopiero w tym roku rolnicy płacą o złotówkę więcej. Obecna kwota podatku na terenie gminy wynosi 49 zł.

Gdy radni na komisjach omawiali wysokość podatku nie było jeszcze wytycznych prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, który ustala  stawkę średniej ceny skupu żyta na rok 2023, obliczoną za okres trzech pierwszych kwartałów 2022 roku.

Jolanta Szydłowska tłumaczyła, że w tym roku górna granica podatku ustalona była w wysokości  61,48 zł, na terenie gminy stawkę obniżono do 49 zł. za kwintal.  Na rok przyszły skarbniczka gminy proponowała obniżyć stawkę do kwoty 52 zł za kwintal. Wyliczała, że jeśli zostanie stawka obniżona do 52 zł, to z hektara przeliczeniowego kwota wyniesie 130 zł, a hektara fizycznego 260 zł.

Zobrazowała to na przykładach czterech gospodarstw rolnych.

REKLAMA
Chemirol - oleje Fuchs

PIERWSZY PRZYKŁAD

Gospodarstwo rolne liczy 1,5 h. Na jego terenie znajduje się budynek mieszkalny o powierzchni 83 m2 i budynki pozostałe, które nie są opodatkowane, bo jest to gospodarstwo rolne. Cały podatek, jaki rolnik płacił w tym roku wynosił 218 zł. Jeżeli podniesiony zostanie podatek od nieruchomości i rolny to kwota wzrośnie do 235 zł,  czyli różnica wyniesie 17 zł na rok, co daje  o 4,25 zł więcej na jedna ratę.

DRUGI PRZYKŁAD

Gospodarstwo rolne powyżej 5 hektarów. Na jego terenie znajduje się budynek mieszkalny o powierzchni 83 m2. W tym roku podatek dla takiego gospodarstwa wynosi  759 zł,  a w roku przyszłym wyniósłby 808 zł, czyli różnica wynosi 49 zł na rok, czyli na jedna ratę 12,25 zł.

TRZECI PRZYKŁAD

Gospodarstwo rolne powyżej 10 hektarów. Na jego terenie znajduje się budynek mieszkalny o powierzchni 120 m2. W tym roku podatek dla takiego gospodarstwa wynosi  1.316 zł,  a w roku przyszłym wyniósłby 1.402 zł, czyli różnica wynosi 86 zł na rok, czyli na ratę  21,50 zł.

CZWARTY PRZYKŁAD

Gospodarstwo rolne powyżej 20 hektarów. Na jego terenie znajduje się budynek mieszkalny o powierzchni 142m2. W tym roku podatek dla takiego gospodarstwa wynosi  2.397 zł,  a w roku przyszłym wyniósłby 2.550 zł, czyli różnica wynosi 153 zł na rok, czyli na ratę  38,25 zł.

W sumie podatek rolny wzrósłby na terenie gminy o ponad 6%. – Czyli są w naszej gminie równi i równiejsi – mówiła radna Halina Płachcińska. Jej zdaniem rolnictwo to także jest działalność gospodarcza. Pytała więc dlaczego rolnik ma płacić niższy podatek niż mieszkaniec, który nie ma gospodarstwa, a prowadzi działalność gospodarczą. Zdaniem radnej Płachcińskiej tacy ludzie są na terenie gminy poszkodowani. Wyliczała, że stawki od nieruchomości podniesione zostają o 11,8%, a podatek rolny tylko o 6%.  

Skarbniczka gminy Jolanta Szydłowska poinformowała, że w przypadku ustalenia podatku rolnego w wysokości 52 zł, dochód gminy wzrośnie o 40.000 zł. Idąc tropem radnej Płachcińskiej, jak dodała, gdyby podnieść podatek rolny o 11,8%, tak, jak w przypadku podatku od nieruchomości, to podatek rolny musiałby wynieść 54 zł.  

Ostatecznie podczas komisji ustalono stawkę podatku rolnego na kwotę 53 zł. Ponieważ komunikat w sprawie średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów będącej podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2023 ogłoszony został przez GUS  19 października, to radni podczas sesji 25 października będą mogli podjąć uchwałę o obniżeniu podatku od średniej  74,05 zł do kwoty 53 zł.

Paweł Lachowicz, 22 X 2022

Opłaty za lokal(ność): artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Opłaty za lokal(ność)

Więcej: Opłaty za lokal(ność)

loading...
Więcej: Opłaty za lokal(ność)

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.