Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

fot. Paweł Lachowicz

Burmistrz Krzysztof Dereziński zaproponował w projekcie uchwały podwyżkę za śmieci do kwoty 33 zł od osoby. Na wniosek radnego Daniela Bisikiewicza komisje pozytywnie zaopiniowały stawkę 30 zł. To podwyżka o 15% - dotychczasowa stawka wynosiła 26 zł. Jednak, aby system zbiórki i wywozu odpadów bilansował się, stawka na tą chwilę powinna wynosić 38 zł od osoby.

BURMISTRZ PROPONUJE 33 ZŁOTE

Projekt uchwały przygotowany przez burmistrza Trzemeszna Krzysztofa Derezińskiego zakładał podniesienie stawki opłat za śmieci z dotychczas obowiązującej 26 zł (w przypadku segregowania) za jednego mieszkańca miesięcznie do stawki 33 zł. Z kolei stawka dla osób oddających tylko śmieci zmieszane wzrosłaby z obecnych 52 zł do 66 zł.

Powodem podwyżki są rosnące koszty odbioru odpadów. Burmistrz Krzysztof Dereziński wyjaśniał, że obecne wpływy z opłat nie wystarczają na pokrycie kosztów funkcjonowania systemu, a w 2023 roku pogłębią jeszcze tegoroczny deficyt. Wartość szacunkowa kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi na rok 2023 według danych przedstawionych przez burmistrza wyniesie 5.648.793.99 zł.

POWINNO BYĆ 38 ZŁOTYCH, ABY SYSTEM BILANSOWAŁ SIĘ

Gdyby gmina nie podniosła opłaty za śmieci, wpływy do budżetu na rok 2023 szacunkowo wyniosłyby 3.865.936 zł, natomiast z uwzględnieniem podwyżki zaproponowanej wstępnie przez burmistrza (33 zł) te wpływy wyniosłyby 4.902.328 zł. Czyli przy 33 zł i tak do śmieci gmina musiałaby dokładać rocznie około 750.000 zł. Wpływy i koszty utrzymania systemu zbierania śmieci zbilansowałyby się, gdyby stawka wyniosła 38 zł.

REKLAMA
Chemirol - oleje Fuchs

RADNY BISIKIEWICZ PROPONUJE 30 ZŁOTYCH

Radni nie poparli propozycji burmistrza. Ich zdaniem tak drastycznej podwyżki mogliby nie udźwignąć mieszkańcy gminy. Na wniosek radnego Daniela Bisikiewicza już podczas połączonych komisji Rady Miejskiej większość radnych przegłosowało poprawkę do zaproponowanej przez burmistrza uchwały. Radny Bisikiewicz wnioskował o obniżenie stawki miesięcznej za odpady segregowane do 30 zł od osoby. Zarówno komisja społeczna, jak i finansowa wydały opinię pozytywną.

- Wiadoma sprawa, że każda podwyżka w tej materii budzi emocje (…) Uważam, że w tym momencie za dużego wyboru nie mamy, bo i tak dokładamy do całego interesu z budżetu gminnego, co nie znaczy, że nikt nie dokłada. Nie ma takich gmin, co by nie dokładały. Bolączką było to, że od jakiegoś momentu nie dokładaliśmy do tych śmieci takiej kwoty, która by nas zbliżała do tych 38 zł (...) Nikt nie jest w stanie tutaj dzisiaj zagwarantować, czy podnosić na 38, bo ja nie podniosę na pewno i uważam, że tego typu skoki milowe są niebezpieczne. Nawet dla społeczeństwa - mówił na sesji przewodniczący Rady Miejskiej Benedykt Nitka.

Radny Daniel Bisikiewicz przypominał, że podczas posiedzenia komisji pytał radnych, jaka byłaby akceptowalna wartość tej opłaty. Większość radnych poparła wyśrodkowaną kwotę 30 zł i taka poprawka została zaopiniowana pozytywnie. Przed głosowaniem na sesji Radny Bisikiewicz mówił: - To jest propozycja, każdy ma swój głos i każdy zdecyduje (...) Ja wiem, że pan burmistrz miał trochę inne plany i wiadomo, że chodzi o optymalizację.

Trzemeszno należy do międzygminnego porozumienia. To 14 gmin, które wywożą swoje śmieci do Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie, prowadzonego przez gnieźnieńską spółkę Urbis.

TAKIE SĄ CENY NA BRAMIE W LULKOWIE

Burmistrz Krzysztof Dereziński tłumaczył radnym, że na cenę śmieci w gminie Trzemeszno największy wpływ mają ceny Urbisu na bramie w Lulkowie. - My  kilka razy protestowaliśmy przeciwko podwyżkom. Na 14 podmiotów jednostek samorządu terytorialnego, 13 protestowało. Powierzyliśmy to zadanie miastu Gnieznu i tak się stało, jak się stało. Cena na bramie jest taka, jaka jest. My się musimy do niej dostosować, mimo, że gmina Trzemeszno tak naprawdę oprócz gminy Gniezno ma do Lulkowa najbliżej. Nas troszeczkę te ceny tam bolą i dlatego taka, a nie inna propozycja [mówił o 33 zł, przyp. pal]. To są trudne decyzje, bo dotyczą dochodów mieszkańców. Ja jestem w stanie uszanować każdą decyzję Rady Miejskiej. Największym pozytywem jest to, że państwo widzicie, że trzeba podnieść tą stawkę, która była do dzisiaj. Jest propozycja pana radnego Bisikiewicza, co poparliście na komisji, ja to zaakceptuję, ale według wyliczeń referatu zdecydowanie lepiej by było, gdyby było 33 zł, to by nam bardziej sprawę załatwiało (…). Moją intencją było powiedzieć, że spółka "Urbis" powoduje to, że te koszty takie są. Nie zwalam tego na spółkę "Urbis" i nie bronię "Remondisu" [spółka zbierająca w gm. Trzemeszno śmieci, przyp. pal]. Tylko takie są po prostu fakty - powiedział burmistrz Dereziński.

Przewodniczący Nitka sugerował, aby szukać oszczędności w firmie odbierającej odpady od mieszkańców, ponieważ na cenę na bramie i tak nie będą mieli wpływu. - Ta firma musi również szukać oszczędności, jeżeli chce istnieć i wykonywać te czynności - dodał Benedykt Nitka.

RADNI JEDNOMYŚLNI

Ostatecznie podczas sesji radni większością głosów podnieśli opłaty za gospodarowanie odpadami do 30 zł, czyli o 15%. Dla osób, które śmieci nie segregują opłata ta wyniesie 60 zł od osoby. Nadal obowiązuje stawka zwolnienia za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 0,50 zł od osoby miesięcznie dla właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne.

Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, w sesji nie uczestniczył radny Rafał Nawrocki.

Paweł Lachowicz, 9 XI 2022

Opłaty za lokal(ność): artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Opłaty za lokal(ność)

Więcej: Opłaty za lokal(ność)

loading...
Więcej: Opłaty za lokal(ność)

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.