Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Piotr Sienkiewicz jest przedstawicielem Izb Rolniczych, sołtysem Młynic oraz szefem konwentu sołtysów z terenu gminy Strzelno fot. Magdalena Lachowicz

Strzeleńscy radni podczas sesji 10 listopada ustalili cenę skupu żyta przyjętą do wymiaru podatku rolnego na terenie gminy w 2023 roku. Obecnie podatek rolny wynosi w gminie Strzelno 51 zł. Podczas sesji radni podnieśli go o 9 zł. Od 1 stycznia 2023 roku będzie on wynosił 60 zł.

Strzeleńscy radni podczas sesji 10 listopada ustalili cenę skupu żyta przyjętą do wymiaru podatku rolnego na terenie gminy w 2023 roku.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w swoim komunikacie ogłosił stawkę średniej ceny skupu żyta na rok 2023, obliczoną za okres trzech pierwszych kwartałów 2022 roku w kwocie 74,05 zł za 1q, która przyjmowana jest jako podstawa obliczenia podatku rolnego. Zgodnie z ustawą o podatku rolnym Rada Miejska jest upoważniona do obniżenia ceny skupu przyjmowanej, jako podstawa obliczenia podatku rolnego na obszarze gminy Strzelno. Na 2023 rok burmistrz Dariusz Chudziński przygotował projekt uchwały z propozycją obniżenia podstawy wymiaru podatku rolnego z 74,05 zł na 61 zł. Tym samym stawka podatku proponowana przez burmistrza była o 10 zł wyższa niż w roku obecnym.

Dyskusja nad stawką podatku najpierw trwała podczas wspólnego posiedzenia komisji Rady Miejskiej. Jednak wówczas żaden z radnych nie zawnioskował o obniżenie tej kwoty. W związku z tym podczas sesji radni mieli głosować nad stawką zaproponowaną przez burmistrza. Ale jak się okazało podczas sesji radni mieli wiele uwag co do proponowanej podwyżki podatku rolnego. Tłumaczyli, że w komisjach nie uczestniczył przedstawiciel Izb Rolniczych Piotr Sienkiewicz, nie uczestniczyła też wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, ściśle związana z rolnictwem Emilia Walkowiak. Oboje natomiast uczestniczyli już w sesji.

REKLAMA
Chemirol - oleje Fuchs

To właśnie przed podjęciem uchwały głos zabrał Piotr Sienkiewicz, który stwierdził, że Izby Rolnicze pozytywnie zaopiniowały proponowaną przez burmistrza podwyżkę podatku rolnego, jednak to nie wyklucza prac nad jakimikolwiek zmianami na korzyść rolników. Przewodniczący komisji rolnej Sławomir Wójcik zwracając uwagę na to, że każda złotówka w portfelu rolnika jest bardzo ważna, zaproponował obniżenie stawki do kwoty 59 zł. Burmistrz powiedział, że stawka, która podlega dyskusji dotyczy 20 procent. O tyle bowiem wzrosła kwota, która jest kwotą maksymalną, o tyle rząd Polski podniósł wartość w stosunku do roku ubiegłego i o tyle na terenie gminy stawka jest podnoszona. Tłumaczył, że kwota, jaką gmina uzyskałaby w przypadku, gdyby podatek uchwalony został w kwocie 61 zł wyniósłby 367.000 zł. - Pamiętajmy, że gmina żyje w takiej samej rzeczywistości, jak my wszyscy. Nasze gospodarstwa domowe poniewierane obecnie przez koszmarną inflację są w takiej samej sytuacji, jak budżet gminy. Przyjmujemy, że wzrost opłaty za hektar jest 25 złotych rocznie. Każdy we własnym sumieniu może sobie odpowiedzieć, czy to jest dużo (…) - mówił burmistrz. Dodał, że obniżenie o złotówkę, to dla gminy Strzelno mniejszy dochód o 36.700 złotych. Po analizie ze skarbnikiem Mariuszem Balcerzakiem prosił radnych o przyjęcie stawki na poziomie 60 złotych, czyli obniżoną o złotówkę.

Radna Emilia Walkowiak stwierdziła, że Izby Rolnicze przychyliły się do proponowanej kwoty 61 zł i na tym bazowali radni omawiając projekt uchwały na posiedzeniu komisji.

Ostatecznie przewodniczący komisji rolnej wycofał złożony wniosek o stawkę w kwocie 59 zł i przystał na propozycję burmistrza. Przy kwocie 60 zł rolnik zapłaci za hektar 22,50 zł rocznie.

Na obecnych 14 radnych, 12 głosowało za przyjęciem uchwały, 2 radnych (Ryszard Chudziński i Dawid Nowak) wstrzymało się od głosu. W sesji nie uczestniczył radny Marcin Borowski.

Magdalena Lachowicz, 16 XI 2022 

Opłaty za lokal(ność): artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Opłaty za lokal(ność)

Więcej: Opłaty za lokal(ność)

loading...
Więcej: Opłaty za lokal(ność)

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.