Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Eugeniusz Kończal   fot. arch. Pałuk

Eugeniusz Kończal zmarł w niedzielę 4 września, jego pogrzeb odbył się na mogileńskim cmentarzu we wtorek, 6 września. Był - jak to czasem mówiono - mogileńskim Wałęsą. Na początku stanu wojennego został brutalnie pobity w Mogilnie przez Służbę Bezpieczeństwa. Był jednym z założycieli w marcu i kwietniu 1989 roku Komitetu Obywatelskiego Solidarność w Mogilnie. - Dobrze, że była "Solidarność", bo przynajmniej miał kto przejąć władzę. W każdym zakładzie mieliśmy oddział "Solidarności", a było dziesięć zakładów nie licząc kombinatu w Szczeglinie. Byliśmy wszędzie i komuniści się nas bali - tak opowiadał reporterowi Pałuk w 2009 roku.

BUDOWLANIEC Z WYKSZTAŁCENIA

Eugeniusz Kończal urodził się 8 maja 1940 roku w Pakości. Jego rodzicami byli Stefan i Helena z domu Świderska. Szkołę Podstawową ukończył w 1955 roku, a potem uczęszczał do Technikum Budowlanego w Bydgoszczy, które ukończył w 1959 roku. Żoną jego była Janina, mieli 1 syna - Przemysława. O przebiegu pracy zawodowej piszemy poniżej.

ZAKŁADAŁ SOLIDARNOŚĆ PRACOWNICZĄ

Eugeniusz Kończal to jeden z najważniejszych działaczy mogileńskiej Solidarności, jeżeli nie najważniejszy. Barwna postać, osoba, która o tamtych latach walki o wolność potrafiła do końca opowiadać z takim zaangażowaniem, jakby ta walka cały czas się toczyła. W kluczowym okresie jego opozycyjnej działalności, gdy rodziła się opozycja pracownicza w zakładach pracy i powstawał Niezależny Związek Zawodowy Solidarność pracował w PGR Szczeglin (1977-1991). Zakładał i pomagał zakładać komórki Solidarności w wielu innych zakładach pracy. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku został brutalnie pobity przez Służbę Bezpieczeństwa w Mogilnie.

W 1989 r. w PGR Szczeglin były najsilniejsze liczebnie struktury Solidarności.

- Mieliśmy 560 ludzi w "Solidarności", rozrzuconych po 4 gminach, bo taki był zasięg wtedy PGR-u - mówił w czerwcu 2009 roku reporterowi Pałuk, w artykule "Tak upadał komunizm". Był jednym z założycieli w kwietniu 1989 roku mogileńskiej struktury Komitetu Obywatelskiego Solidarność.

 

Eugeniusz Kończal odbiera 9 września 2010 roku w muzeum w Chabsku Medal Solidarności - Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego z okazji 30-lecia NSZZ Solidarność fot. arch. Pałuk

 

ZAKŁADAŁ KOMITET OBYWATELSKI SOLIDARNOŚĆ

Tak Eugeniusz Kończal wspominał w artykule w Pałukach zebranie założycielskie KO: - Pierwsze spotkania działaczy solidarnościowych odbyły się w klasztorze u księdza dziekana Stanisława Podlewskiego, gdzie utworzyliśmy Komitet Obywatelski. Spotykaliśmy się gdzieś tak około końca marca i kwietnia na początku w kilka osób. Byli wśród nich: Edward Kaczyński, Stanisław Kopeć ze Szczeglina, Marian Skrzypczak, Kazimierz Mądrowski z Wylatowa, Jerzy Bauza, Zbigniew Kończal no i ja. Swoich ludzi mieliśmy wszędzie. Ja byłem od spraw założycielskich Komitetu Obywatelskiego w Mogilnie i regionie, natomiast Bogdan Wojda był przewodniczącym "Solidarności" w PGR Szczeglin.

W tym samym artykule "Tak upadał komunizm", tak po latach komentował wydarzenia 1989 i 1990 roku: - Dobrze, że była "Solidarność", bo przynajmniej miał kto przejąć władzę. W każdym zakładzie mieliśmy oddział "Solidarności", a było dziesięć zakładów nie licząc kombinatu w Szczeglinie. Byliśmy wszędzie i komuniści się nas bali.

Większość osób, która w Mogilnie w 1989 r. pojawiła się potem na pierwszych zebraniach Komitetu Obywatelskiego Solidarność wywodziła się ze środowiska Eugeniusza Kończala - z silnej organizacji solidarnościowej w tamtejszym PGR Szczeglin oraz z innych komórek NSZZ Solidarność w zakładach pracy oraz ze struktury Solidarności Rolników Indywidualnych. Eugeniusz Kończal powiedział reporterowi, że tych osób mogło być nawet ponad 40. Struktury Solidarności i Solidarności Rolników Indywidualnych wspierały KO, dając ludzi a przykład. do komisji wyborczych czy na mężów zaufania w wyborach 4 czerwca 1989 roku.

PRZEBIEG PRACY ZAWODOWEJ

Przez całe życie zawodowe pracował w różnych zakładach, zawsze jednak wykonywał pracą zgodną ze swoim wykształceniem.

* 1958/1959 - był zatrudniony w Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Mogilnie. Tam pracował rok czasu.

* Do 1963 roku pracował w Przedsiębiorstwie Budownictwa Komunalnego w Gnieźnie.

* 1963/1964 - PGR w Szczeglinie.

* 1964-1968 - Przedsiębiorstwo Budownictwa Rolniczego (PBRol) w Mogilnie.

* 1969-1976 - Zjednoczenie Państwowych Przedsiębiorstw Gospodarki Rolniczej w Bydgoszczy.

* 1976-1977 - Kombinat PGR w Kobylnikach Piaskach.

* 1977-1991 - PGR Szczeglin.

* 1992-1996 - Zakład Gospodarki Komunalnej w Mogilnie.

* 1997 - 2000 - starszy inspektor budowlany w wydziale budownictwa, architektury i gospodarki przestrzennej w Urzędzie Miejskim w Mogilnie.

ZMARŁ 4 WRZEŚNIA

Eugeniusz Kończal zmarł w niedzielę 4 września. Pogrzeb odbył się na mogileńskim cmentarzu we wtorek, 6 września.

Marek Holak, 6 IX 2022

Pamiętamy o nich: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Pamiętamy o nich

Więcej: Pamiętamy o nich

loading...
Więcej: Pamiętamy o nich

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.