Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

24 stycznia, w wieku 92 lat zmarł Edward Drozd - Sybirak, autor wielu inicjatyw mających na celu upamiętnienie na terenie gminy Trzemeszno ofiar sowieckich zsyłek.

Edward Drozd urodził się 18 maja 1930 roku we wsi Nowa Grobla na Ukrainie. Jako dziecko, 10 lutego 1940 roku wraz z rodzicami i dwójką braci przeżył koszmar zsyłki na Sybir. - Sześć lat pobytu na tej nieludzkiej ziemi, to prawdziwa współczesna golgota, to czas trudnego do wypowiedzenia cierpienia, naznaczonego potwornym głodem, chorobami i utratą wielu naszych najbliższych, którzy pozostali tam na zawsze (…). Przez wiele lat nie wolno nam było głośno mówić o naszej syberyjskiej tragedii, musieliśmy milczeć. Nastały jednak nowe czasy. Dziś, w wolnej Polsce możemy publicznie, bez obawy o nowe represje, przywoływać zbiorową pamięć o tamtych, sprzed sześćdziesięciu lat, bolesnych wydarzeniach. I to czynimy - mówił za życia na jednym ze zorganizowanych spotkań. Po wojnie rodzina Drozdów osiedliła się w Ostrowitem (gm. Trzemeszno). Edward Drozd był autorem wielu inicjatyw mających na celu upamiętnienie na terenie gminy Trzemeszno ofiar sowieckich zsyłek oraz jednym z inicjatorów budowy obelisku Poległym męczennikom łagrów, więzień i zesłania, znajdującego się na trzemeszeńskiej nekropolii. Organizował i uczestniczył w uroczystościach upamiętniających ofiary stalinowskich represji. Przeprowadził wiele pogadanek wśród młodzieży, w trakcie których opowiadał o Golgocie Wschodu. Od 1973 roku przez kilkanaście lat roku pełnił funkcję sołtysa sołectwa Ostrowite. Był terenowym opiekunem społecznym.

Otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień. Odznaczony w 2015 roku Medalem Honorowym Gminy Trzemeszno za zasługi dla gminy Trzemeszno oraz Krzyżem Zesłańców Sybiru nadanym w 2005 roku przez ówczesnego prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego. Odznaczony także złotymi i srebrnymi medalami Zasłużony dla rozwoju województwa bydgoskiego, Zasłużony dla spółdzielczości rolniczej Samopomoc Chłopska w województwie bydgoskim oraz srebrną odznaką Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej. Był też członkiem Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Trzemesznie. - Ja będę pamiętał pana Edwarda jako społecznika i człowieka bardzo charyzmatycznego. Z jego inicjatywy co roku spotykaliśmy się 10 lutego, aby obchodzić kolejne rocznice pierwszej wywózki na Sybir. Zawsze były zamawiane msze św. przez pana Edwarda w intencji Sybiraków. Dla mnie był osobą, która przede wszystkim świadczyła o Golgocie Wschodu, o prawdzie, o której trzeba mówić i on czynił to przez wiele lat. To była jego misja w pewnym sensie. Jego rodzina wiele doświadczyła w trakcie wywózki na Sybir. Później całą prawdę o zesłańcach, o ofiarach tej zbrodni sowieckiej przekazywał młodemu pokoleniu. Współpracował ze Związkiem Sybiraków - mówił podczas sesji Rady Miejskiej 25 stycznia przewodniczący Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Trzemesznie, a zarazem wiceburmistrz Trzemeszna, Dariusz Jankowski.

Pogrzeb Edwarda Drozda odbędzie się 27 stycznia. O 13.00 w trzemeszeńskiej bazylice rozpocznie się msza św., a po niej uroczystości pogrzebowe na cmentarzu. W uroczystościach uczestniczyć będą władze samorządowe gminy Trzemeszno oraz sołtysi.

Paweł Lachowicz, 26 I 2023

Pamiętamy o nich: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Pamiętamy o nich

Więcej: Pamiętamy o nich

loading...
Więcej: Pamiętamy o nich

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.