Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Komunizm nie chce odejść

 Wpiszcie proszę na platformie YouTube frazę "Komunizm nie chce odejść". Od razu u góry wyskoczy Wam piosenka, którą śpiewam. Pierwsze słowa: "Najgorzej, gdy się spełnią twe marzenia". Napisałem ją jesienią 1989 roku i dla mnie jest pewnym historycznym świadectwem przemian świadomości niedawnych (wtedy) opozycjonistów. Jak wynika z wpisów słuchaczy - jej treść nie zdezaktualizowała się do dziś, co oczywiście musi autora piosenki cieszyć, choć tekst żyje już swoim życiem i każdy słyszy trochę co innego.

O czym śpiewam? Ano o narzekaniu - najważniejszej naszej narodowej cesze. Wybieramy burmistrza - i narzekamy na niego. Wybieramy radnych miejskich, czy powiatowych - jest tak samo. Piosenka mówi: teraz będziesz narzekać na siebie. I tak w praktyce od owej jesieni 1989 jest. Narzekając na wójta, burmistrza, radnych - tak naprawdę narzekamy na dokonany przez siebie wybór. Gorzkie to. Ale tak jest. Poeta się nie myli.

Od tej goryczy Rząd i Partia chcą nas - na razie częściowo, ale to tylko początek - wyzwolić. Zabiorą na początek samorządom powiatowym szpitale.  Potem zlikwidują powiaty, bo po co powiat, jak nie ma szpitali? Kierowników Urzędów Rejonowych, które zastąpią powiaty, powoływać będzie premier, a wojewoda - po następnej reformie - powoływać będzie burmistrzów. Radnych oczywiście będziemy wybierać (nawet w Rosji są wybory), ale ich rolę sprowadzi się do rangi klubu dyskusyjnego, bez szerszych kompetencji. Władza przecież jest zbyt ważną rzeczą, aby powierzać ją "przypadkowo" wybranym ludziom.

 Życie będzie prostsze, bo od szarego obywatela nic nie będzie zależało, wszystko załatwi nam Partia. I znów będziemy mieć marzenia.

Dominik Księski
 

Komunizm nie chce odejść

Najgorzej, gdy się spełnią twe marzenia
Bo co masz dalej robić, czym masz żyć?
I musisz pewne z przyzwyczajeń zmienić,
Bo przecież to świadomość zmienia byt.

     Komunizm nie chce odejść, choć już na niego czas
     Komunizm nie chce odejść, choć władza zmienia twarz
     Komunizm nie chce odejść, komunizm nie chce odejść,
     Komunizm nie chce odejść, ciagle siedzi w nas

Wszak było tak bezpiecznie, nic od ciebie
Nie zależało, wszystko – oni – zło.
A teraz, jak narzekać, to na siebie,
Bo co za ciebie dziś kto zrobi, co?

     Komunizm nie chce odejść, choć już na niego czas…

I znowu o wolności sen cię dręczy
I nie wiesz, jak ją zdobyć, kto jest wróg
Świat cały już w zasięgu twojej ręki
Ach, gdybyś go kosztować darmo mógł…

 

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.